Start-upy pracują nad lekami dla psów i kotów

Start-upy to młode przedsiębiorstwa poszukujące najlepszego możliwego modelu biznesowego. Są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, ale coraz częściej takie firmy możemy spotkać także w Polsce. Co ciekawe, za oceanem wiele z nich działa w branży biotechnologicznej i zajmuje się badaniami lekarstw, które mogą pomóc w leczeniu chorób u czworonogów.

Psy to ssaki dlatego ich problemy ze zdrowiem są podobne jak u ludzi
. Psy to ssaki dlatego ich problemy ze zdrowiem są podobne jak u ludzi . Źródło: shutterstock

W Stanach Zjednoczonych wśród biotechnologicznych start-upów znajduje się sporo firm, którym udało się wybić, jak na przykład Fetch Pharma, VetDC, Nexvet i CanFel Therapeutics. Oczywiście prowadzeniem podobnych badań zajmują się także inne przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na północnoamerykańskim rynku, między innymi Genetech, Kindred Biosciences czy Amgen. Nawet największe korporacje farmaceutyczne jak Eli Lilly posiadają swoje oddziały zajmujące się opracowywaniem leków weterynaryjnych. Zwierząt hodowanych do towarzystwa ciągle przybywa, a w wielu krajach są one traktowane na równi z pozostałymi członkami rodzin. W rezultacie ich opiekunowie nie oszczędzają pieniędzy na leczenie swoich cierpiących i schorowanych ulubieńców.

Przykładowo farmaceuci pracujący dla firmy Elanco należącej do Eli Lilly stworzyli na bazie popularnego Prozacu środek o nazwie Reconcile przeznaczony dla psów, które źle znoszą nieobecność swoich opiekunów i doświadczają uczucia samotności, stanów lękowych i depresyjnych. Innowacyjny lek łagodził te nieprzyjemne i utrudniające życie objawy i ułatwiał czworonogom powrót do normalnego życia oraz dodawał sił niezbędnych do podjęcia aktywności fizycznej. Niestety po pewnym czasie zaprzestano jego produkcji. Niemniej wciąż prowadzone są badania, które dają nadzieję na znalezienie najlepszej metody leczenia wielu dolegliwości i chorób dotykających zwierzęta. Ponadto dzięki lepszemu poznaniu działania organizmów czworonogów, łatwiej zrozumieć mechanizmy wielu problemów ze zdrowiem dotykających także ludzi.

 

Źródło: New York Times