Sposoby na przetrwanie linienia psa

Kiedy pies zaczyna linieć, czyli intensywnie gubić włos, większość właścicieli przeżywa domowe koszmary. W ruch idą odkurzacze, miotły, szczotki. Czeszemy pupila i czeszemy, wydaje się że to syzyfowa praca. Nie pomogą narzekania i wyładowywanie własnej frustracji na psie. Po prostu trzeba się pozbyć niepotrzebnego podszerstka.

Źródło: F1online / Thinkstock

Nie da się wyczesać całego martwego włosa za jednym razem z prostego powodu, włos na psie dojrzewa sukcesywnie, a kiedy jest już dojrzały, wypada. Okres linienia trwa średnio około miesiąca w okresie wiosennym i powtórka jesienią. To czas próby dla właścicieli i psów. Chwile, kiedy można znaleźć kudłate kłęby na dywanach, w kątach pokoju, na własnych ubraniach a nawet w talerzu z zupą, nie są łatwe. Zwłaszcza  pedantyczni właściciele zanim podejmą decyzję o powiększeniu rodziny o nowego kudłatego jej członka, powinni dobrze się zastanowić, jakie obowiązki ich będą czekały w przyszłości. Nie każdy pies linieje z jednakową intensywnością. Niektóre rasy zrzucają ogromne ilości sierści.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

 Labradory i siberian husky to hurtowi producenci psiej wełny. Inne wręcz przeciwnie nie pozostawią po sobie ani pół włosa (np. pudle), ale wymagają systematycznego czesania, strzyżenia i kąpania.

W okresie linienia można wykąpać psa i go wymasować. Pozwoli to odprężyć i dotlenić jego skórę. Odblokują się  pory i zostanie uwolniony dojrzały włos. Po kąpieli sierść należy intensywnie odżywić, wyczesać i wysuszyć. Po dwóch tygodniach zabieg można powtórzyć. Powinno to przynajmniej w pewnym stopniu ograniczyć wypadanie włosów.

Nie trzeba wszystkich zabiegów wykonywać samodzielnie. Można udać się z psem do groomera, który w odpowiednich warunkach doprowadzi do porządku naszego kudłatego przyjaciela.