Sport czy rekreacja?

Czy codzienne bieganie z psem to już trening, czy jeszcze forma wypoczynku? Kiedy kończy się zabawa a zaczyna sport? Warto znać tą granicę zanim zatracimy się w niepotrzebnej rywalizacji. Jeśli wysiłek fizyczny ma być zabawą, nie powinien opierać się na polepszaniu wyników i wyrzeczeniach. Szczególnie, jeśli mamy na względzie dobro psa.

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna potrzebna jest każdemu. Przede wszystkim dla zdrowia. Ale nie tylko. Dzięki niej poprawiamy sobie humor i wygląd, polepszamy komfort życia oraz naszą wydajność. Efekty są widoczne w szkole, w pracy, w zwykłej codzienności, no i oczywiście na spacerach z naszym ulubieńcem. Czy widzimy jednak granicę pomiędzy sportem, a rekreacją?

Rekreacja to też sport, ale taki dla zabawy, przyjemności i relaksu. To nic innego jak aktywny wypoczynek. Dlatego nie wyrzucajmy sobie marnych wyników, krótkiego czasu wykonywania ćwiczeń, a już w żadnym wypadku nie obwiniajmy naszego pupila, że coś robi wolniej czy nie tak, jak byśmy tego chcieli.

Sport to nie tylko sposób na życie, ale też zawód, praca czyli źródło dochodu. Psi sportowcy trenują od szczenięcia, wygrywają, przegrywają, tak jak  w sportowym świecie. Sport zawodowy zajmuje większość czasu, wymaga ogromnego poświęcenia i determinacji. Również od właściciela. To on musi zadbać o kondycje pupila, zdrową dietę i odpowiednie, ale przede wszystkim regularne treningi. Psi sportowiec wymaga więcej czasu i uwagi. Należy zapewnić mu optymalne treningi oraz masaże. Nie zapominajmy również o rywalizacji, która może stać się czasem przyczyną przygnębienia. Ale takie są zasady, dlatego warto sobie wszystko dokładnie przeanalizować.

Rekreacja służy zaś spędzaniu czasu w fajny, zdrowy i ciekawy sposób. Można zaczynać ją w każdym wieku, niezależnie od rasy i umiejętności. Rekreacja różni się tym, że niezależnie od efektów i umiejętności naszego pupila przynosi rezultat w postaci satysfakcjonującego zadowolenia. Nie możemy naciskać na psiaka. Rekreacja pozwala bawić się sportem. Niczego nie wymusza i nie ogranicza. Wprowadza w nasze życie pewne tempo, ład i endorfiny.

Zdecydujcie zatem razem z waszym psem: sport czy może jednak rekreacja?