Sport a warunki atmosferyczne

Jesień to dla sportowca trudny czas: pogoda zmienia się z dnia na dzień. Podobnie zima i lato, gdy byt niska lub zbyt wysoka temperatura utrudnia trening. Również psi sportowiec ma swoje preferencje pogodowe i jeśli za oknem aura nie sprzyja wymaga dodatkowego przygotowania do treningu.

W chłodniejsze dni niektóre zwierzęta potrzebują więcej ubrań, zupełnie tak jak ludzie. W chłodniejsze dni niektóre zwierzęta potrzebują więcej ubrań, zupełnie tak jak ludzie. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Można byłoby powiedzieć, że zahartowanych, zdeterminowanych sportowców nie sposób przestraszyć ani deszczem, ani mrozem. Oczywiście jest w tym dużo prawny, jednak rozsądnie planując trening musimy również zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne.

Naturalnie wszystkie gorące dni w roku odpadają z kalendarza sportowca, ponieważ psy raczej źle znoszą upały. Jeśli już musimy udać się na ważny trening lub zawody w bardzo gorący dzień, nie wolno nam zapomnieć o wodzie! Woda potrzebna jest nie tylko do zapewnienia psu jej ubytków w organizmie w czasie wysiłku fizycznego, ale warto również polewać psi kark wodą. Dobrym rozwiązaniem, coraz częściej spotykanym na placu treningowym lub miejscu rozgrywania zawodów, jest basenik z wodą, w którym psy swobodnie mogą się schładzać Warto zauważyć iż pies poddany niezwykle wyczerpującemu treningowi niechętnie pije wodę zaraz po wydolności fizycznej. Należy wtedy zostawić go w zacienionym miejscu chociaż na około 15-20 minut i podać mu wodę zmieszaną z „zasmaczaczem”. Zwykle właściciele sportowców mieszają wodę z karmą w puszcze. Ważne jest aby pamiętać o powstającym podczas wysiłku fizycznemu ubytku poziomu elektrolitów, ponieważ odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla psiego zdrowia.

Sporty zimowe kierują się swoimi własnymi prawami (np.  sporty zaprzęgowe i skijoring). Dyscypliny takie jak frisbee, agility czy flyball ciężej uprawia się zimą, szczególnie nie posiadając hali. Należy zawsze przed treningiem zwrócić uwagę na stan nawierzchni, po której biega pies. Nie może ona być zbyt śliska i zmrożona. Jeśli psy są wrażliwe na niskie temperatury (niektóre boksery, wyżły) warto zakładać im derkę termiczną. Czworonogi w oczekiwaniu na swoją kolej biegu siedzą często przypięte do drzewa, czy palika, a to owocować może np.: zapaleniem pęcherza moczowego. Nie tylko psy krótkowłose powinny być zabezpieczone przed mrozem, psy starsze również powinny nosić kubraczki. Starsi sportowcy nie mają już tak sprawnego układu krwionośnego, cierpią na szereg schorzeń związanych z podeszłym wiekiem. Największą bolączką są zmiany spowodowane sukcesywnie rozwijającą się artrozą. Stawy nie są już tak sprawne jak u młodego psa. podopieczni uprawiający sport wyczynowo (zawodowo, jeśli można użyć takiego określenia) mają w późniejszym wieku mocno rozwinięte zmiany patologiczne w obrębie stawów kończyn. Ubranka termiczne nie dopuszczają do wyziębienia się układu motorycznego, w szczególności mięśni. Szczególną ostrożność należy zachować w czasie opadów deszczu lub bezpośrednio po nich, namoknięta wodą ziemia bywa bardzo śliska, więc w przypadku sportów gdzie liczy się szybkość czworonoga, łatwo o kontuzje.

Porzekadło mówi „sport to zdrowie”. Bezapelacyjnie tak jest, jeśli zachowamy umiar i rozsądek. Zawsze należy dostosować rodzaj aktywności z psem do warunków pogodowych. Szczególnie należy zwrócić uwagę, czy nie jest za ślisko i za gorąco. Zdrowie naszego podopiecznego zawsze powinno być stawiane wyżej niż zwycięskie laury i medale.