Jak karmić starszego psa? Tak jak u ludzi, u psów z wiekiem organizm zmienia się i zmieniają się jego potrzeby. Warto więc poznać zwyczaje i stan zdrowia ulubieńca, żeby móc dopasować dietę do jego indywidualnych potrzeb.
Wymagania żywieniowe dla psa dorosłego i starzejącego się są identyczne. Nie będzie wielkim błędem, jeżeli określając bytowe zapotrzebowanie psa starszego/starego będziemy posługiwali się wartościami tabelarycznymi dostosowanymi dla psów dorosłych. Tylko i wyłącznie indywidualne zmiany zachodzące w organizmie psa decydują o zwiększonym bądź zmniejszonym zapotrzebowaniu na konkretne składniki odżywcze.
Wraz z wiekiem psa w jego organizmie zachodzą następujące zmiany:
Jak widać profil zmian zachodzących w organizmie starzejącego się psa powoduje, że wraz z wiekiem spada u niego przede wszystkich aktywność funkcji przewodu pokarmowego, które to w konsekwencji powoduję powstawanie dysfunkcji pozostałych układów. Brak dostatecznie skutecznego trawienia i wchłaniania składników odżywczych powoduje powstawanie niedoborów skutkujących osłabieniem układu mięśniowego czy skóry. Oczywiście właściciel psa ma szansę opóźniać proces starzenia się psa poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety bogatej przykładowo w poddane specyficznej obróbce składniki odżywcze czy związki biologicznie czynne o udokumentowanych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.
Podstawowe zasady dotyczące żywienia psów starszych/starych, u których zaobserwowano zmiany funkcji przewodu pokarmowego dotyczą głównie rodzaju karmy, częstotliwości jej podawania i obserwowania dolegliwości związanych z dysfunkcją procesów trawienia (biegunki, zatwardzenia, obecność krwi w stolcu). Jeżeli pies dobrze toleruje rodzaj karmy, którą do tej pory spożywał nie istnieje konieczność jej zmiany. Objawami, które mogą sugerować konieczność zmiany rodzaju karmy są problemy z kruszeniem twardych karm suchych, niestrawność, biegunki oraz spadek apetytu wraz ze zmniejszeniem masy ciała psa. Brak uzębienia lub zmiany w jamie ustnej powodują, że pies w niedostateczny sposób rozdrabnia pokarm/karmę i w ten sposób w przewodzie pokarmowym dochodzi do niepełnego trawienia. W celu zwiększenia wydajności metabolicznej organizmu starszego psa, dobową ilość karmy można podzielić na mniejsze porcje, ale podawane w krótszych odstępach czasu. Uzyskamy wtedy efekt odciążenia przewodu pokarmowego bez objawów niestrawności: enzymy obecne w treści przewodu pokarmowego będą działały dłużej, a produkty ich przemian nie będą wpływały hamująco na apetyt psa.
Ponieważ starzenie się psa jest procesem postępującym, należy bacznie go obserwować i reagować na powstające choroby związane z tym wiekiem na wczesnych ich etapach. Taka postawa właściciela wydaje się najwłaściwszą w postępowaniu ze zwierzęciem starzejącym się/starym.