Sprawdź, jak wygląda ranking karm

Nie ulega wątpliwości, że żywienie psa to niezwykle ważna kwestia. Rynek zalewa nas masą karm suchych. Jak w tym gąszczu wybrać tę najlepszą dla naszego pupila? Tak jak musimy zwracać uwagę na to, co sami jemy, tak również powinniśmy interesować się tym, czym karmimy nasze czworonogi.

Źródło: Shutterstock

Im więcej mięsa, tym lepiej…

Zacznijmy od tego, że nie ma jednej – tej idealnej karmy dla każdego psa. Każdy pies jest inny, posiada swoje indywidualne cechy – wynikające oczywiście z jego rasy. Do tego nakładają się preferencje psa i ewentualne problemy zdrowotne, takie jak alergie. Przy doborze karmy zawsze warto kupić mniejsze opakowanie, które pozwoli sprawdzić, jak będzie tolerowane przez naszego pieska. Można powiedzieć, że z karmą jest tak, jak z parówkami – im więcej mięsa, tym lepiej. 

Pies jest bowiem mięsożercą - przodkowie naszych psów polowały na zwierzynę i ją zjadały. Nie uprawiały zbóż, kukurydzy i innych, popularnych składników karm. Wybierajmy więc karmy z jak największą ilością mięsa.

Tak jak w przypadku własnego jedzenia, także w przypadku karm, powinniśmy zapoznać się z ich składem. Wymogi w przypadku jedzenia dla zwierząt są niestety dużo niższe, niż w przypadku jedzenia ludzkiego. Informacje na opakowaniach są często podawane po angielsku, brakuje ilościowych udziałów danego składnika. Kolejność jednak ma znaczenie – im wyżej dany składnik, tym większa jego zawartość.

Z góry możemy więc skreślić wszystkie karmy dostępne w hipermarketach, a nawet sporą ilość tych ze sklepów zoologicznych. Mowa o takich „smakołykach” jak Pedigree Pal czy Chappie, które niestety posiadają śladowe ilości mięsa.

Gdzie więc kupować? Oczywiście w Internecie! Mamy tam olbrzymi wybór, a także większą konkurencje, co przekłada się na niższe ceny. Dodatkowo często otrzymamy darmową przesyłkę i nie będzie trzeba samodzielnie taszczyć, często przecież wielkich worków. Przy okazji możemy się zaopatrzyć w różne akcesoria, których ceny w Internecie są również o wiele korzystniejsze.

 
Wybierz te najlepsze!

Poszukujecie wiarygodnych informacji na temat jakości karm? Polecamy Wam stronę http://www.dogfoodanalysis.com. Znajdziecie tam karmy podzielone według ocen od 1 do 6, gdzie 6 to najwyższa jakość, a 1 najniższa. Niestety nie wszystkie karmy wymienione w rankingu są dostępne w Polsce. Mimo wszystko sporo ich znajdziemy w sklepach internetowych.

Karmy, które na pewno polecamy to:

- Orijen – chyba najlepsza i najbardziej chwalona karma. Bardzo duża zawartość mięsa i brak zbóż. Niestety bardzo droga. Jeśli jednak posiadamy niezbyt dużego psa, to mimo wszystko może nam się to opłacić. W rankingach wszystkie karmy Orijen uzyskały maksymalną ocenę.

- Taste of the Wild – kolejna karma z czołówki rankingu (prawie wszystkie ocenione na 6/6). Charakteryzuje się dobrym składem. Jednak nie każdemu psiakowi może podchodzić skład karmy z dziczyzną – jest w niej np. mięso bizona. Karma z łososiami dostała niższą notę (5/6) ze względu na fakt, że ryby zawierają dużo wody i ich procentowa zawartość w karmie może być znacznie mniejsza niż w karmach z mięsem. Karma wypada nieźle cenowo. W sklepie internetowym zooplus możemy kupić 27kg za 320 zł

- Acana – znany, kanadyjski producent. Wszystkie testowane karmy uzyskały ocenę 5/6, czyli bardzo wysoką. Cenowo też nie jest najgorzej, ale też nie jest to na pewno karma ekonomiczna

- Purizon – podobno karma producenta Orijen stworzona specjalnie dla sklepu zooplus. Nieco gorszy skład, za to niższa cena. Niestety, różnica cenowa między Orijenem, a Purizon nie jest zbyt duża. Belcando też nie jest najgorsza, chociaż ale ostatnio trochę się popsuła. Dużo w niej mączek, a także kukurydzy.

Warto także zwrócić uwagę, jak wypadają popularne w Polsce marki karm dla zwierząt:

- Pedigree Pal – 1 gwiazdka

- Purina – 1 gwiazdka

- Royal Canine – 1-2 gwiazdki – karma droga i bardzo przereklamowana. Kosztuje dużo, a skład bardzo ubogi. Wydając takie pieniądze na karmę, możemy znaleźć całą masę lepszego pożywienia dla naszego zwierzęcia. Omijajcie tę karmę szerokim łukiem i przy okazji informujcie znajomych.

Życzymy więc wszystkim owocnych zakupów, a naszym psiakom jak najlepszych karm w miskach!

 
                                                                                                Źródło: www.dogfoodanalysis.com