Spacer z psem a kwarantanna

Do 11 kwietnia z powodu pandemii koronawirusa obowiązują w Polsce liczne ograniczenia związane z codziennym funkcjonowaniem. Dotyczą one między innymi zamknięciem parków, skwerów czy plaż. Dodatkowo rząd nie zaleca większych aktywności na świeżym powietrzu. To zdecydowanie wpływa również na nasze psy, które codzienne spacery mają bardzo ograniczone.

Mabel Amber / Pixabay Mabel Amber / Pixabay

Jeżeli wychodzimy z psem na spacer należy pamiętajmy o o tym, że: psa wyprowadzamy samotnie, wybierajmy spacer w odosobnionych miejscach oraz spacerujmy z psem tam, gdzie możemy uniknąć kontaktów z innymi ludźmi.

Pamiętajmy również o tym, aby po powrocie do domu dokładnie umyć ręce, zdezynfekować rzeczy, które mieliśmy ze sobą takie jak na przykład smycz czy telefon.

W przypadku, kiedy właściciel psa jest na kwarantannie najlepiej poprosić o pomoc inną osobę, aby w tym okresie zajęła się psem. Jeżeli nie ma takiej możliwości to samorządy powinny nam zapewnić taką pomoc – informuje Główny Urząd Sanitarny. Warto też pamiętać, że w mediach społecznościowych możemy znaleźć różne profile, na których osoby prywatne deklarują chęć pomocy przy wyprowadzaniu psów.

Weterynarz Karolina Buraczyńska z Kliniki Małych Zwierząt SGGW zwraca także uwagę, że osoba poddana kwarantannie powinna wyprowadzić psa na klatkę schodową i przywiązać go na przykład do poręczy, a osoba, która przychodzi psa wyprowadzić powinna mieć na dłoniach rękawiczki jednorazowe.

Niestety w sytuacji obecnej pandemii przybywa wielu przypadków pozbywania się psów z obawy przed koronawirusem.