Sód - niezbędny dla równowagi płynów

Sód jest pierwiastkiem, który występuje prawie w każdym produkcie spożywczym. Najważniejszą funkcją sodu jest utrzymywanie w równowadze gospodarki płynów w organizmie, co ma szczególne znaczenie u kotów.

Sód pomaga kontrolować zapotrzebowanie na wodę i cała gospodarkę wodną organizmu. Sód pomaga kontrolować zapotrzebowanie na wodę i cała gospodarkę wodną organizmu. Źródło: Shutterstock

Sód w różnych ilościach znajduje się niemal we wszystkich składnikach żywienia. Ogromne jego ilości znajdują się w soli kuchennej (NaCl), przez co jest najtańszym konserwantem żywności. Jego główną rolą jest regulacja całej gospodarki wodnej, odpowiadającej za objętość płynów w każdej komórce ciała. Brak lub nadmiar sodu może zatem wywołać stan przewodnienia lub odwodnienia. Sód jest antagonistą potasu: te dwa makroelementy razem występują po obu stronach błony komórkowej, umożliwiają komórkom przenoszenie impulsów nerwowych, skurczu i rozkurczu komórek mięśniowych. Sód umożliwia także transport aminokwasów i węglowodanów do tkanek, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową w organizmie i pobudza wydzielanie soków trawiennych.

Ponieważ koty z reguły piją mało wody, przez źle skomponowaną dietę (za dużo soli lub konserwantów) można doprowadzić do nadmiaru sodu w organizmie zwierzęcia. Także niskiej jakości karma gotowa może zawierać zbyt duże ilości tego pierwiastka. Niedobór sodu występuje bardzo rzadko, ze względu na dużą jego zawartość w pokarmach, może jednak pojawić się w przypadku ostrych lub przewlekłych biegunek i wymiotów. Występuje także jako jeden z objawów przy chorobach nerek, pęcherza moczowego, niedoczynności nadnerczy i przy udarach słonecznych. Mała ilość sodu w diecie może powodować odwodnienie, spadek ciśnienia, skurcze mięśni, zwiększać ryzyko przegrzania i udaru słonecznego.

Dużo poważniejsze w skutkach i trudniejsze do zniwelowania są konsekwencje nadmiaru sodu, który zaburzając gospodarkę wodną powoduje zatrzymywanie się płynów w organizmie. Powoduje to problemy z naczyniami krwionośnymi, utrudnione krążenie krwi, nadciśnienie, w skrajnych przypadkach prowadzące do udaru mózgu. Zbyt duża ilość sodu w diecie powoduje wypłukiwanie magnezu i potasu, a także uszkodzenie nerek.

Z powodu sodu w żadnym przypadku nie należy podawać kotu pokarmu przeznaczonego dla ludzi: resztek z obiadu, szynki, wędzonych produktów. Zawierają one dużo soli kuchennej (NaCl). Koty nie są tak wrażliwe na słony smak. Tym, co decyduje o atrakcyjności pokarmu jest smak mięsa, a nie sól, dlatego unikajmy dosalania pokarmów przyrządzanych dla kota samodzielnie. Pamiętajmy, że nie tylko sól kuchenna zawiera szkodliwy w nadmiarze sód, ale także grono innych produktów, stosowanych w diecie kota.

Źródła sodu w diecie kota:
  • ryby morskie
  • nieprzetworzone mięso
  • nabiał (głównie sery żółte)
  • drób
  • szpinak
  • buraki
  • gotowe karmy dla zwierząt