Śmierdzący oddech kota - co oznacza

Nieświeży oddech - zdarza się to najlepszym z nas, w tym naszym ukochanym kocim towarzyszom. Chociaż wiele przypadków ludzkiego brzydkiego porannego oddechu można rozwiązać zwykłym wyszczotkowaniem zębów, brzydki zapach z pyszczka kota często wskazuje na poważniejszy problem medyczny, zarówno z przyczyn wynikających z problemów w jamie ustnej, jak i ogólnoustrojowych.

Koty mogą również narażać zęby i dziąsła Koty mogą również narażać zęby i dziąsła Źródło: pixabay.com

Dlaczego mój kot ma nieświeży oddech?

Przyczyny ustne

Aż 85% kotów cierpi na jakąś formę chorób zębów i nic dziwnego. Zęby i dziąsła kota zawierają naturalnie występujące bakterie. Ponieważ te zarazki namnażają się i nie są usuwane przez szczotkowanie, mogą tworzyć bakteryjną płytkę nazębną, która twardnieje dzięki naturalnym minerałom w ślinie kota i zamienia się w kamień nazębny. Bakterie w pysku kota, które nie są usuwane, uwalniają śmierdzące związki po tym, jak rozkładają resztki jedzenia. Nie tylko powoduje to, że kotu śmierdzi z pyska, ale bakterie te mogą przenosić się przez krew do różnych narządów, przez co mogą powodować infekcje w całym organizmie, często prowadzące do chorób serca i nerek. Nagromadzenie kamienia nazębnego powoduje również opadanie dziąseł, powodując ich cofanie się, co powoduje rozluźnienie korzeni zębów. W końcu te luźne zęby wypadają.

Koty mogą również narażać zęby i dziąsła na działanie czynników zewnętrznych - od owadów, które łapią i jedzą, po przedmioty nieżywnościowe, które mogą spowodować obrażenia lub urazy jamy ustnej. Oprócz tego, koty często dławią się kłaczkami z sierści i wymiotują. Wyobraź sobie, jak cuchnący byłby twój oddech, gdybyś nie mógł oczyścić ust po chorobie, a zrozumiesz, dlaczego kot miewa nieświeży oddech.

Jeżeli kot się ślini i śmierdzi mu z pyska, może to wskazywać na poważniejszą chorobę, taką jak guz jamy ustnej, ropnie, czy stany zapalne dziąseł.

Przyczyny ogólnoustrojowe

Źródła nieświeżego oddechu kota nie zawsze można przypisać chorobom jamy ustnej. Niektóre z bardziej powszechnych ogólnoustrojowych przyczyn brzydkiego oddechu u kotów to poważne schorzenia wymagające natychmiastowego leczenia, takie jak:

  • Przewlekła choroba nerek: choroba nerek dotyka mniej więcej jeden na trzy koty. Gdy czynność nerek pogarsza się, we krwi kota gromadzą się produkty przemiany materii, takie jak mocznik i amoniak. Może to spowodować, że oddech kota będzie pachniał moczem lub amoniakiem.
  • Cukrzyca: Cukrzyca to choroba trzustki. Mówiąc najprościej, cukrzyca to niewydolność pewnych komórek w regulacji poziomu cukru we krwi. Jeśli oddech kota czuć owocami, jest to oznaka kwasicy ketonowej, która może wystąpić w cukrzycy. To stan potencjalnie zagrażający życiu.
  • Problemy żołądkowo-jelitowe: Oddech, który śmierdzi jak kał, może wystąpić przy ciągłych wymiotach, szczególnie w przypadku niedrożności jelit. Niedrożność jelit to nagły przypadek medyczny.

Jak widać, brzydki zapach z pyska kota nie jest błahą niedogodnością. Podczas gdy nieświeży oddech u ludzi może być związany z niepoważnymi przyczynami, takimi jak jedzenie czosnku, nieświeży oddech u kotów jest częściej długotrwałym i poważnym stanem. Na szczęście często istnieje rozwiązanie tego problemu.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu u kota?

Cel leczenia jest prosty: zapewnić kotu oddech wolny od nieprzyjemnych zapachów. Jeśli masz młodego kociaka, wdrożenie planu dobrej higieny jamy ustnej będzie dość proste, pod warunkiem, że będziesz konsekwentny i zaangażowany. Mycie zębów kota to skuteczny sposób zapobiegania tworzeniu się kamienia nazębnego. Powinieneś używać pasty do zębów stworzonej specjalnie dla kotów, która jest dostępna w sklepach zoologicznych lub w gabinecie weterynarza. Warto też kupić specjalną szczoteczkę do zębów dla kota, aby ułatwić to zadanie swojemu kotu - i Tobie. Szczotkowanie powinno być wykonywane minimum kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Może to stanowić wyzwanie, zwłaszcza w fazie uczenia się. Mimo to, nie poddawaj się, ponieważ większość kotów nauczy się tolerować szczotkowanie zębów, a nawet może cieszyć się Twoją uwagą.

Co najmniej raz w roku należy zaplanować profesjonalne czyszczenie zębów kota u lekarza weterynarii. Ta procedura będzie wymagała znieczulenia - nie tylko po to, aby weterynarzowi łatwiej było poruszać się po jamie ustnej kota, ale czyszczenie zębów zwierząt domowych często wymaga bardziej intensywnego czyszczenia niż zwykłą szczoteczką do zębów. Często obejmuje ono usuwanie trudno dostępnej płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które mogą tworzyć się pod linią dziąseł. Twój weterynarz może również zalecić prześwietlenie rentgenowskie w celu wyszukania złamanych lub pękniętych zębów, co może być powszechne u kotów.

Jeżeli kotu śmierdzi z pyszczka z powodu choroby przyzębia lub dziąseł, Twoim pierwszym celem jest wyleczenie stanu chorobowego. Konieczne jest pełne badanie w znieczuleniu, aby zdiagnozować przyczynę, oraz rozległość tego stanu, oraz go skorygować.

Jeśli przyczyną brzydkiego zapachu jest choroba ogólnoustrojowa, lekarz weterynarii prawdopodobnie będzie musiał przeprowadzić diagnostykę w celu ustalenia przyczyny. Po zdiagnozowaniu przyczyny należy ustalić rutynową opiekę stomatologiczną w domu.

Istnieją produkty do higieny jamy ustnej, a nawet pokarmy zwalczające nieświeży oddech i choroby zębów. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest karmienie kota zatwierdzoną przez weterynarza karmą dentystyczną zawierającą udowodnione naukowo składniki zmniejszające kamień nazębny. Wykazano, że takie karmy znacznie zmniejszają tworzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, pomagając kotu zachować świeży oddech.

Sporadycznie śmierdzący oddech jest w porządku

Jednak nie wszystkie przypadki nieświeżego oddechu wskazują na problem zdrowotny. Zapachy jedzenia, które są dla ciebie odrażające - ale zachęcające dla Twojego kota - mogą być nieszkodliwe. Oddech kota może być dość ostry, na przykład po zjedzeniu kilku wędzonych ostryg lub tuńczyka z puszki. Niemniej jednak utrzymujący się nieświeży oddech powinien być sprawdzony przez weterynarza. Cuchnący oddech to częsty problem właścicieli kotów i zwykle konieczne jest badanie weterynaryjne w celu ustalenia przyczyny.