Śmierć zwierzaka

Utrata ulubionego zwierzaka jest zawsze bolesna. Stres dodatkowo pogłębiają wątpliwości, w jaki sposób godnie pożegnać zwierzaka. Istnieje kilka możliwości, z których właściciel może skorzystać.

Jeden z europejskich psich cmentarzy. Jeden z europejskich psich cmentarzy. Źródło: Godong/Robert Harding World Imagery/Corbis

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, pochowanie zwierzaka w ogrodzie czy na łące nie jest możliwe. Nawet jeżeli jest to nasz własny ogród, w przypadku kontroli przez Policję lub Straż Miejską (Gminną) lub inne lokalne służby, działania takie mogą skończyć się skierowaniem sprawy do Sądu. Co w takim razie ma zrobić właściciel w przypadku śmierci zwierzaka?

Można powierzyć zwierzaka lekarzowi weterynarii – lecznice zazwyczaj mają podpisane umowy i korzystają z usług zakładów zajmujących się odbieraniem martwych zwierząt i przekazywaniem do zakładów utylizacyjnych. Wiąże się to z opłatą, uzależnioną najczęściej od lokalizacji (w dużych miastach stawki są wyższe). Z usługi takiej możemy skorzystać również bez pośrednictwa weterynarza – w całej Polsce zajmują się tym zakłady usług komunalnych.

Mamy też możliwość zadbać o to we własnym zakresie i skorzystać z usług profesjonalnego cmentarza, zapewnić naszemu zwierzakowi pochówek i spoczynek w miejscu, które będziemy mogli odwiedzać. Pochowanie zwierzęcia w Polsce jest możliwe obecnie na jednym z jedenastu oficjalnie działających cmentarzy. Najstarszy cmentarz dla zwierząt w Polsce został założony w 1991 roku w miejscowości Konik Nowy koło Halinowa pod Warszawą.

Usługa taka jest płatna i zależy od lokalizacji cmentarza – ceny kształtują się w granicach od 80 nawet do kilkuset złotych.

Standardowa umowa pogrzebania zwierzęcia obejmuje:

  • dzierżawę miejsca pochówku na określony czas (przeważnie 2 lat),
  • oznaczenie miejsca pochówku tabliczką z opisem.

Po upływie czasu trwania umowy istnieje możliwość jej przedłużenia. Aktualna lista cmentarzy dla zwierząt umieszczona jest na stronach Inspekcji Weterynaryjnej pod adresem: www.wetgiw.gov.pl.