Słodkie kociaki pomagają pracować!

Zdarza Ci się, że w pracy zapominasz o obowiązkach i bez reszty oddajesz się oglądaniu zdjęć słodkich kociaków? Już nie musisz się obawiać, że szef zarzuci marnowanie czasu. Japońscy naukowcy udowodnili, że im więcej takich uroczych obrazków obejrzysz, tym większą kreatywnością będziesz mógł się wykazać i bardziej efektywna będzie twoja praca, bo dzięki zdjęciom małych zwierzątek rośnie nasza koncentracja i uwaga.

Słodkie oczy kota z kreskowki  sprawią, że staniesz się... mądrzejszy. Słodkie oczy kota z kreskowki sprawią, że staniesz się... mądrzejszy. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Co dokładnie sprawia, że postać z obrazka jest słodka i urocza? Badacze z Hiroszimy opisują to jako zestaw cech zazwyczaj spotykanych u młodych osobników, czyli duża w stosunku do reszty ciała głowa, wysokie i wypukłe czoło, duże oczy itp. Razem wzięte przyciągają uwagę, wywołują uśmiech i wzmagają opiekuńczość oraz troskę. I nie trzeba długo się zastanawiać, żeby zauważyć, że cechy te pasują tak do młodych zwierząt, jak do ludzi, a także przywołują na myśl japońskie anime (Hello, Kitty, Pokemon itp.).

Żeby sprawdzić, w jaki sposób przyglądanie się słodkim postaciom wpływa na nasz umysł, badacze najpierw użyli narzędzia podobnego do gry „Operacja” – otrzymał ją każdy ze 132 uczestników badania i przy pomocy szczypczyków musiał wyciągnąć z otworków umieszczone w nich elementy. Drugie zadanie polegało na policzeniu, ile razy dana cyfra występuje w ciągu znaków, a trzecie było testem szybkości reakcji. Następnie połowa uczestników obejrzała zestawy zdjęć słodkich kociaków i szczeniaków, a druga zwierząt dorosłych. Gdy poproszono wszystkich, aby ponownie zadania, okazało się, że pierwsza grupa poprawiła swoje wyniki o 44% podczas gdy pierwsza osiągnęła te same wyniki co poprzednio.

Kto wie, może więc już niedługo przerwa na kawę będzie zastępowana przez pracodawców przerwą na oglądanie zdjęć kociaków i szczeniąt?