Słodki i kwadratowy oto pies rasy cockapoo

Ujmujący psiak o kwadratowej posturze w dodatku przypominający pudla? Inteligentny i zabawny,  jego zaokrąglona głowa i słodki wyraz pyska są w stanie urzec każdego! To uroczy piesek, który uwielbia dzieci.

Słodki cockapoo. Słodki cockapoo. Źródło: shutterstock

Cockapoo jest amerykańską hybrydą. Popularny głównie w swoim rodzinnym kraju, spotykany także w Skandynawii i Australii. Nazywany często spoodle, cock-a-poo oraz cockerpoo.

Trochę historii

Hodowla hybrydy cockapoo została zapoczątkowana w 1950 roku w Ameryce. Powstaje ona przez skrzyżowanie cocker spaniela amerykańskiego lub angielskiego z pudlem (odmianą standardową, miniaturą oraz najmniejszą toy).

Miły słodziak

Cockapoo to piesek o solidnej budowie i dużym uroku osobistym. Jego długość jest mniej więcej równa wysokości w kłębie, co daje efekt kwadratowego ciała (hybryda ta słynie głównie ze swojej proporcjonalnej sylwetki). Osobniki zbyt niskie i długie lub za wysokie i krótkie nie mogą być ponownie krzyżowane. Waga psów tej rasy zależy w dużej mierze od wielkości rodziców (potomek pudla średniego będzie z pewnością większy i cięższy niż potomek pudla toy). Cockapoo z pudla toy waży poniżej 5,5 kg, z pudla miniaturki od 5,8 kg do 9 kg, a z odmiany standardowej ponad 10 kg.

Wspaniały rodzinny piesek. Źródło: shutterstock

Rodzinny i wesoły

Cockapoo jest psem o ujmującej powierzchowności. Na pierwszy rzut oka przypomina bardziej pudla niż cocker spaniela. Jego głowa jest zaokrąglona, dość duża, o dobrze wyprofilowanej kufie i łagodnym, przyjaznym wyrazie pyska. Oczy  u osobników z ciemną truflą nosa powinny być ciemnobrązowe, u tych z jasnym nosem mogą być orzechowe lub nawet zielonkawe. Wiszące uszy powinny przylegać do policzków. Zgryz nożycowy, rzadziej cęgowy. Szyja ładnie osadzona na barkach, zwężająca się w stronę wysoko noszonej głowy. Linia grzbietu równa, lekko opadająca ku zadowi. Klatka piersiowa głęboka i dość szeroka. Kończyny równoległe, proste, o mocnych stawach. Łapy zwarte, o łukowato wysklepionych palcach. Ogon może być kopiowany lub pozostawiony długi.

Szata i umaszczenie

Psy rasy Cockapoo hodowane są w trzech odmianach włosa: gładkowłose, o silnie skręconym włosie oraz odmiana pośrednia. Sierść tej hybrydy należy przycinać równo na całym ciele. Pielęgnacja wymaga częstego trymowania i kąpieli. Należy zwrócić szczególną uwagą na to by sierść nie dostawała się psu do oczu.  Jeżeli chodzi o umaszczenie to cockapoo występuje w odmianie dwu lub wielobarwnej.

Każdy, kto zdecyduje się na cockapoo będzie zadowolony. To wierny kompan, w szczególności kocha dzieci, także idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Obecność tego plastycznego słodziaka, bogata mimika i figlarna dusza sprawiają, że nawet największy smutas zacznie się uśmiechać. Piesek nadaje się również dla osób samotnych, ale posiadających dużo czasu. Cockapoo bardzo przywiązuje się do ludzi, absolutnie nie może zostawać sam w domu dłużej niż cztery godziny!