Sławni ludzie w walce o prawa zwierząt

Sława kojarzona jest z renomą, uznaniem, posłuchem no i oczywiście pieniędzmi. Daje zatem ogromne możliwości pomocy zwierzętom: poprzez wspieranie akcji i happeningów, udział w kampaniach, reklamę czy pomoc finansową. Znani ludzie działają jak magnes, przyciągają ludzi, zwracają uwagę na poruszony problem, skłaniają do zastanowienia. Popularne osoby z całego świata angażują się w ochronę zwierząt, sprzeciwiają noszeniu futer, walczą o prawa bezbronnych istot. W ślad za nimi coraz liczniej podążają polscy aktorzy, piosenkarze, politycy, a także satyrycy.

Joanna Krupa to jedna z najbardziej znanych obrończyni zwierząt w Polsce Joanna Krupa to jedna z najbardziej znanych obrończyni zwierząt w Polsce Źródło: Forum

Coraz większa świadomość i zainteresowanie problematyką ochrony zwierząt wyzwala intensywniejsze działania. Znane twarze angażują się zarówno w pomoc zwierzętom domowym, jak i dzikim, czasem wiedzeni szlachetnymi pobudkami decydują się utworzyć przytulisko dla porzuconych czworonogów lub namawiają do pomocy wspierając różne pro zwierzęce organizacje. Wszak współpracownikami najstarszego z nich, działającego w Polsce Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami był nie kto inny, jak Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz.

Udział w kampaniach prozwierzęcych

Akcja „Paka dla bezdomniaka” ma na celu pomoc zwierzętom przebywającym w schronisku w Korabiewicach. O tragicznym losie zwierząt stało się głośno dzięki programowi „Uwaga” TVN wyemitowanemu w 2011 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło- ogromne schronisko przejęła fundacja VIVA! i dzięki wielkiemu zaangażowaniu dała szanse na nowe życie ponad 400 zwierzętom. Mieszkają tam nie tylko psy i koty, są też konie, krowy, kozy i świnie, a nawet niedźwiedzie. Wszystkie potrzebują co najmniej jednego posiłku dziennie, a wspomniana akcja organizowana przez VIVĘ! i sklep keko.pl polega na przekazaniu na ten szczytny cel 5 złotych. Jej twarzami stali się znani aktorzy Andrzej Chyra, Piotr Adamczyk, Jacek Poniedziałek, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Edyta Olszówka, Agata Buzek, piosenkarze Skiba i Majka Jeżowska oraz kabareciarz Rafał Zbieć. Maja Ostaszewska związała się z fundacją VIVA! już wiele lat temu, co zaowocowało wsparciem przez nią licznych akcji mających na celu poprawę losu zwierząt. Popularna aktorka została na przykład twarzą kalendarza "Wybierz Miśka 2014"- dochód z jego sprzedaży wspiera kilkanaście organizacji, schronisk oraz grup wolontariackich na rzecz zwierząt w Polsce. W poprzednich latach akcję wspierali między innymi Michał Piróg, Szymon Hołownia i Maciej Stuhr. 

Michał Piróg - ambasaor akcji "Zerwijmy łańcuchy" Źródło: FORUM / Radosław Nawrocki

Michał Piróg został również ambasadorem szczytnej akcji "Zerwijmy łańcuchy", która polegała na ustawianiu w polskich wsiach i miastach bud i przywiązywaniu się do nich. Ideą było zwrócenie uwagi na cierpienie psów uwiązywanych na całe lata do bud. Potępienie procederu, który do tej pory kwitnie w polskich wsiach i miasteczkach, wywierając destrukcyjny wpływ na psią psychikę. Znani z gazet i telewizji postanowili wesprzeć działania, do bud przywiązali się między innymi miłośniczka zwierząt Maria Czubaszek, Majak Jeżowska, Sebastian Cybulski, Karolina Nowakowska  czy Katarzyna Piekarska.

Korabiewickie zwierzęta aktywnie wspiera aktualnie Agnieszka Szulim- znana dziennikarka wzięła udział w sesji do najnowszej kolekcji "Noire" marki Chaos by Marta Boliglova. W kolekcji pojawiły się dwie koszulki z hasłami nawołującymi do poszanowania zwierząt zaprojektowane specjalnie dla portalu Zpazurem.pl. 15% dochodu uzyskanego z ich sprzedaży zostanie przekazane na akcję prowadzoną przez schronisko pod hasłem „Nakarm zwierzaka za 2 złote”.

Kinga Preis zostając ambasadorem wrocławskiej organizacji 2plus4 zdecydowała się wspierać i promować adopcję jej podopiecznych, psów nie młodych, chorych, ras „niebezpiecznych”- jednym słowem mających małe szanse na znalezienie nowych opiekunów. Swoje wsparcie zadeklarowali również aktorzy Teatru Współczesnego we Wrocławiu- Maciej Tomaszewski i Dariusz Maj. Wzięli oni udział w przepięknej sesji zdjęciowej wraz z fundacyjnymi psiakami, przekonując do ich adopcji pod hasłem „Bądź człowiekiem, pokochaj psa…”

Aby potępić noszenie naturalnych futer

Korzystając z okazji, że 25 listopada jest oficjalnym Dniem Bez Futra, w wielu polskich miastach organizowane są wtedy happeningi pokazujące, że jedno futro to cierpienie wielu zwierząt, potępiające noszenie naturalnych futer itp. Zadeklarowaną przeciwniczką noszenie futer jest Joanna Krupa. W 2012 roku wzięła udział w kampanii międzynarodowej organizacji PETA, która skupia ponad 2 miliony osób i walczy o prawa zwierząt poprzez edukację, pokojowe protesty i pikiety. PETA publikuje plakaty, na których znane lub anonimowe osoby półnagie promują wegetarianizm, potępiają noszenie futer, sprzeciwiają się doświadczeniom na zwierzętach. 

Modelka Tamara Ecclestone w kampanii PETA Źródło: Supplied by Alpha / Bulls Press

W akcjach organizacji wzięli udział między innymi Dave Navarro, Natalie Imbrugila, Pamela Anderson, Charlize Theron, Eva Mendes, Chris Brown, Penelope Cruz.

Modelka publicznie deklaruje również swoją miłość do psów i namawia do ich adopcji ze schronisk.

Jedną z najsłynniejszych działaczek na rzecz praw zwierząt jest francuska aktorka Brigitte Bardot. W wieku 40 lat porzuciła karierę filmową i rozpoczęła działalność charytatywną. Następnie założyła fundację walcząca o prawidłowy stosunek do zwierząt i przestrzeganie ich praw. W ramach działalności oskarżyła Chiny o torturowanie i zabijanie niedźwiedzi, a także wykorzystywanie tygrysów do produkowania afrodyzjaków, udzieliła pomocy finansowej na sterylizację bezdomnych psów w Bukareszcie, planuje również budowę domu dla bezdomnych zwierząt.

Granice pomocy…

Przypadki, kiedy znane osoby zakładają przytuliska zdarzają się również w Polsce. Violetta Villas w Lewinie Kłodzkim na terenie swojej posesji założyła schronisko Moi Bracia Mniejsi. Gdy „braci” zaczęło niekontrolowanie i w ekspresowym tempie przybywać, pojawiły się problemy z opieką nad nimi, co zaowocowało chorobami, złym stanem ogólnym zwierząt, zagrożeniem epidemiologicznym. Toteż, gdy Villas została zabrana do szpitala, podjęto decyzję o likwidacji schroniska.

Znana malarka Bożena Wahl założyła w 1993 roku Fundację Ostatnia Szansa, dając teren pod schronisko. Schronisko, które przyjmowało mnóstwo psów, wydając do adopcji nieliczne, popadło w tarapaty. Zwierzęta w nim zgromadzone zaczęły głodować, ich stan zdrowia był bardzo zły. W 2009 roku malarkę odwołano z pełnionej funkcji, ponad 800 psom i 78 kotom dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób udało się poprawić warunki bytowe, wielu czworonogom znaleziono nowe domy, a schronisko w Boguszycach Małych istnieje do dziś.

 

Bibliografia:

  1. Internet (http://www.psiaszansa.pl/aktualnosci/schronisko/informacje-ogolne/)
  2. Internet (http://www.zwierzaki.org/index.php?topic=35238.msg1062850#msg1062850)
  3. Internet (http://polska.newsweek.pl/upadek-psiej-mamy,43132,1,1.html)
  4. Internet (http://pl.wikipedia.org/wiki/People_for_the_Ethical_Treatment_of_Animals)
  5. Internet (http://www.viva.org.pl/)
  6. Internet (http://pl.wikipedia.org/wiki/Brigitte_Bardot)