Skręt żołądka niebezpieczny dla pupila

Skręt żołądka to przykra dolegliwość, mająca swoją przyczynę w zaniedbaniu czy też nieznajomości podstawowych zasad przy podawaniu pokarmu i odpoczynku po jego pobraniu. Skutki tego stanu są naprawdę niebezpieczne dla życia pupila.

Źródło: Shutterstock

Najbardziej narażone na skręt żołądka są duże rasy psów o głębokiej klatce piersiowej. Stanowi temu sprzyja atonia żołądka, rozluźnienie więzadeł żołądka, dysfunkcja odźwiernika żołądka, przeładowanie żołądka jedzeniem i gwałtowna zabawa czy też bieganie zaraz po zjedzeniu.

Do skrętu żołądka dochodzi częściej w ciepłych porach roku a rzadziej w zimnych. Tłumaczy się to tym, że psy chętniej szaleją w zabawie i częściej oraz dłużej biegają właśnie wówczas, kiedy na dworze jest ciepło. Poza tym w cieplejszych porach roku jedzenie pozostawione w misce przez psa łatwiej fermentuje i zjedzenie go przez zwierzaka w późniejszym czasie może być również czynnikiem sprzyjającym skrętowi żołądka. Według badań amerykańskich karmienie psa z podwyższenia zwiększa a nie (tak jak kiedyś uważano) zmniejsza ryzyko skrętu żołądka. Pies karmiony z podwyższenia, w dodatku pochłaniający karmę łapczywie połyka wraz z nią duże ilości powietrza, co doprowadza do zgazowania treści żołądkowej.

Głównymi objawami jest tzw. „ostry brzuch”, czyli znaczne powiększenie obrysu powłok brzusznych powiązane z jego twardością i dużą bolesnością przy dotykaniu. Pies jest mocno zaniepokojony, chodzi z kąta w kąt nie mogąc znaleźć sobie miejsca, wykazuje ślinotok i bezskutecznie próbuje zwymiotować. Stan ogólny psa pogarsza się błyskawicznie na skutek zastoju krwi w ścianach żołądka, wzmożonego wchłaniania substancji toksycznych z żołądka, rozszerzenia naczyń krwionośnych na terenie jamy brzusznej, a co za tym niewystarczającego dopływu krwi do serca, co w konsekwencji doprowadza do wstrząsu naczyniowego. Dochodzi także na skutek podrażnienia układu nerwowego do wstrząsu neurogennego a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wstrząs endotoksyczny na skutek wchłaniania substancji toksycznych z samego żołądka.

Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska i próby zgłębnikowania żołądka. W przypadku trudność a tym bardziej niemożliwości wprowadzenia zgłębnika do żołądka jest prawie pewne, że powodem jest skręt żołądka. Niezbędny jest, zatem natychmiastowy zabieg operacyjny. Ryzyko zabiegu jest znaczne, bowiem chory pies znajduje się w złym stanie klinicznym a poza tym istnieje jeszcze przecież konieczność opanowania wstrząsów i stabilizacja pacjenta.

Chcąc uniknąć skrętu żołądka u swojego psa powinno rozkładać się dzienną gramaturę jedzenia na kilka posiłków za to podawanych częściej. Miska psa powinna być ustawiona na podłodze. Podczas jedzenia pies powinien mieć spokój jak i po nim przynajmniej godzinny odpoczynek. Jeśli pies jest karmiony domowym sposobem należy zabrać mu niedojedzoną porcję. Szczególnie w cieplejszych porach roku.