Skąd się wzięły różne rasy psów?

Duże, małe, kudłate, nagie, na długich nogach czy całkiem niziutkie. Każda rasa psiaka wygląda inaczej. Taka szalona różnorodność w wyglądzie nie występuje u innych zwierzaków udomowionych przez człowieka - np. u kotów, krów czy kur. Wystarczy tylko spojrzeć na dwóch przedstawicieli terrierów – Yorkshire terrier i Staffordshire terrier, zwanych potocznie Yorkami i Amstafami. Skąd wzięły się tak wielkie różnice?

Każda rasa psa wygląda inaczej Każda rasa psa wygląda inaczej Źródło: Shutterstock

Wspólny przodek

Pies już od setek lat towarzyszy człowiekowi na całym świecie. Naukowcy są już pewni, gdzie udomowiony został pierwszy wilk. Psie osobniki zostały przygarnięte przez człowieka już 16 tysięcy lat temu, na południu od rzeki w Chinach.

Przez długi czas przodkowie wilków wyglądali bardzo podobnie. Dopiero około 500 lat temu człowiek zaczął tworzyć nowe rasy i zmieniać wygląd psiaka. Odkrył on, że może dopasowywać wygląd psa do panujących warunków naturalnych, wykonywanej pracy lub własnego gustu. Psiaki wykonywały wówczas lepiej swoją pracę, np. pilnowały stad przed niedźwiedziami albo zdobywały gęste futro, które pomagało w przeżyciu mroźnej zimy.

 

Krzyżowanie psiaków

Odmienny wygląd psów uzyskiwany był poprzez tak zwane krzyżowanie, a więc łączenie w pary zwierzaków o wybranych cechach. Na przykład, aby uzyskać małe psiaki kanapowe krzyżowane były małe suczki i samce. W ten sposób powstawały coraz mniejsze szczeniaki. I tak łączono psy, aż  uzyskano żądany rezultat.

Psiaki mogły być dobierane tak, aby uzyskać dłuższą sierść, stojące uszy, puszysty ogon, ale także preferowane cechy charakteru, jak odwaga, przywiązanie do członków stada lub pracowitość. Kiedy już wyhodowano wiele psów o takich samych cechach,  zostawały one uznane oficjalnie za rasę.

Znamy także tak zwane pierwotne rasy psów. Są to zwierzęta pochodzące w prostej linii od dzikich przodków. Rasy takie jak Akita, Samojed czy Basenji niewiele zmieniły się już od czasu, gdy pierwsze psy zostały udomowione przez człowieka.