Siedem sposobów na odchudzenie kota

Otyłość jest w przypadku czworonogów równie poważnym problemem jak u ludzi. Coraz więcej kotów, zwłaszcza tych mieszkających w miastach, zbyt rzadko wychodzi na spacery, ale lubi dobrze, a przede wszystkim sporo zjeść. W rezultacie ich waga rośnie i zaczynają chorować na dolegliwości związane z nadwagą. Na szczęście istnieją proste sposoby, dzięki którym możemy skutecznie odchudzić otyłego mruczka.

Przede wszystkim należy zacząć systematycznie ograniczać ilość karmy, którą spożywa nasz pupil. Oczywiście nie wolno robić tego drastycznie, gdyż takie działanie mogłoby spowodować poważne problemy ze zdrowiem mruczka, a zwłaszcza z jego wątrobą. Niemniej nie wolno reagować na każdą prośbę kota i ciągle dokładać mu nowego jedzenia do miseczek. Nawet jeśli nasz mruczek będzie bardzo natrętny, trzeba pozostać nieugiętym. Bardzo ważne jest przestrzeganie określonych zasad żywienia. Równie istotne jest urozmaicanie posiłków i unikanie tłustych oraz ciężkostrawnych potraw. Z kolei jeśli posiadamy kilka kotów w mieszkaniu, każdego z nich powinniśmy karmić w innym miejscu. W przeciwnym razie mruczki będą podkradały sobie jedzenie z misek. Silniejsze i bardziej agresywne zjedzą więcej karmy, a pozostałe będą głodne. Ponadto korzystanie z tej samej miski rodzi często konflikty pomiędzy kotami.

Większość specjalistów zaleca też podawanie otyłym kotom mokrej lub przynajmniej nawilżonej karmy. Dzięki niej mruczki stają się aktywniejsze pod względem fizycznym. Z kolei objadanie się suchą karmą rozleniwia zwierzęta, dlatego najlepiej wykorzystywać ją jako karmę uzupełniającą, a nie podstawową. Ponadto jeśli opiekujemy się kotem cierpiącym na nadwagę, powinniśmy podawać mu jedynie specjalną suchą karmę przeznaczoną dla otyłych mruczków. Warto też karmić kota częściej serwując mu za to mniejsze posiłki. Wówczas staje się on mniej ociężały. Najlepiej napełniać miseczkę o regularnych porach. Dzięki temu mruczek będzie miał odpowiednią ilość czasu, aby spalić nadmiar kalorii.

 

Źródło: PawNation