Sensacyjne znalezisko na strychu

Podczas wiosennych porządków właściciel pensjonatu Bed & Breakfast w Kornwalii znalazł na strychu mumię kota. Robert Gray twierdzi, że w pierwszej chwili zupełnie nie zdawał sobie sprawy z tego czym jest dziwnie wyglądający przedmiot. Dopiero specjalistyczne badania potwierdziły, że eksponat jest autentyczny i liczy sobie grubo ponad dwa tysiące lat …

Mumie egipskich kotów można znaleźć w muzeach na całym świecie Mumie egipskich kotów można znaleźć w muzeach na całym świecie Źródło: Steven Vidler/Eurasia Press/Corbis

Ojciec Roberta Gray'a Peter był egiptologiem i gromadził w domu różne przedmioty związane z cywilizacją starożytnego Egiptu. Zaskakujące jest jednak to, że mumia przeleżała na strychu przez kilkadziesiąt lat i gdyby nie przypadek mogłaby nigdy nie zostać odnaleziona. Jej wartość oszacują wkrótce eksperci od lat zajmujący się wyceną dzieł sztuki i zabytkowych przedmiotów, ale z pewnością cena mumii wyniesie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy funtów.

Co istotne zmumifikowany kot mimo upływu ponad dwóch tysięcy lat zachował się w bardzo dobrym, nienaruszonym stanie. Najprawdopodobniej pochodzi z epoki greckiej, gdy Egiptem rządziła dynastia Lagidów, której pierwszym i najbardziej znanym reprezentantem był Ptolemeusz. Wówczas niezwykle dynamicznie rozwijały się kulty zwierząt, zwłaszcza kotów, które uważane były przez Egipcjan za zwierzęta święte. Jedna z najważniejszych bogini w egipskim panteonie o imieniu Bastet przedstawiana była pod postacią kota. W mieście Bubastis będącym najważniejszym ośrodkiem kultu Bastet znajdowało się cmentarzysko kotów liczące tysiące szczątków i mumii mruczków. Podobne kocie cmentarze odnaleziono w okolicach Memfis oraz Speos Artemidos. Wierzono, że zmumifikowane zwierzęta będą towarzyszyć swoim opiekunom w życiu pozagrobowym.

Życie kota w starożytnym Egipcie był uważane za najwyższą wartość i stawiane na równi z ludzkim. Dlatego zabicie mruczka karane było śmiercią. Z kolei za każdym razem gdy umierał kot, opiekujący się nim domownicy przeżywali taką samą żałobę jak po stracie człowieka. Czczenia zwierząt zakazał dopiero pod koniec IV wieku naszej ery cesarz rzymski Teodozjusz I Wielki. Egipcjanie oprócz kotów mumifikowali także ibisy, pawiany, psy, szakale, lisy, byki, a nawet ryby. Obecnie najwięcej mumii kotów można zobaczyć w muzeach posiadających duże kolekcje zbiorów eksponatów pochodzących ze starożytnego Egiptu. Jednym z najbardziej znanych, a jednocześnie szczycących się dużą ilością cennych posągów i mumii jest British Museum w Londynie.

 

Źródło: Daily Mail, Wikipedia