Sen w życiu kota

Koty znane są ze swojego zamiłowania do snu. Z przeprowadzonych badań wynika, że normalnie zachowujący się kot przesypia około 16 godzin dziennie. Jest to jedna z ich ulubionych czynności, której oddają się często i chętnie.

Źródło: shutterstock

Zbytnia senność nie powinna martwić opiekunów tych zwierząt. Więcej snu potrzebują koty bardzo młode i bardzo stare. W pierwszym przypadku spowodowane jest to rozwojem całego organizmu, który możliwy jest tylko podczas snu. W drugim przypadku główną przyczyną jest spadek metabolizmu i ogólnej aktywności starszego zwierzęcia. Koci senior nie potrzebuje już tylu wrażeń, co wcześniej i zdecydowanie woli drzemkę od męczących zajęć.

Dla kotów, które zostają same, sen jest swego rodzaju zajęciem. Wypełnia wolny czas, przez co jest jedną z metod na zabicie nudy i skrócenie oczekiwania na powrót pani lub pana. Dlatego też jeśli chcemy, aby kot przesypiał spokojnie noce i pozwał przespać je również nam, powinniśmy zadbać o wystarczającą liczbę rozrywek podczas naszej nieobecności. W przeciwnym wypadku energia zgromadzona w trakcie oczekiwania na właścicieli zostanie spożytkowana dopiero w momencie, kiedy będą oni w domu.

Koty bardzo lubią odpoczywać w miejscach, które są miękkie i ciepłe. Chętnie śpią na łóżku swoich opiekunów lub na kaloryferze. Zwierzęta te mają o wiele wyższą tolerancję na wysoką temperaturę niż ludzie. Nie powinien więc zaskakiwać nas widok kota śpiącego na gorącym piecu czy innym miejscu, którego my nie możemy nawet dotknąć. Weźmy to pod uwagę, zastanawiając się, gdzie położyć kocie legowisko.

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem