Ryzykowne pomyłki lekarstw

Pomimo tego, że psy i koty podobnie jak ludzie należą do ssaków to lekarstwa stosowane w leczeniu podobnych dolegliwości występujących u czworonogów mogą mieć znacznie inne oddziaływanie na te same przypadłości u człowieka. Oczywiście nie wolno też zapominać o tym, żeby nie podawać czworonogom medykamentów przeznaczonych dla ludzi.

Lekarstwa dla zwierząt należy stosować z dużą ostrożnością Lekarstwa dla zwierząt należy stosować z dużą ostrożnością Źródło: Shutterstock

Problem wydaje się z pozoru błahy, ale w rzeczywistości pomyłki zdarzają się stosunkowo często i mogą mieć bardzo poważne skutki zarówno w przypadku zwierzęcia, któremu podamy podobnie wyglądający lek przeznaczony dla człowieka jak i dla właściciela, który nieopatrznie zażyje specyfik przeznaczony np. dla mruczka. Takie sytuacje mają na ogół miejsce gdy oba lekarstwa posiadają podobnie wyglądające opakowanie, zbliżoną nazwę lub znajdują się na tej samej półce obok medykamentów przeznaczonych dla ludzi. Statystyki wskazują, że najczęściej mylą się osoby starsze, ale także nastolatki oraz dzieci. Dlatego należy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby trzymać lekarstwa dla ludzi i zwierząt w oddzielnych miejscach, najlepiej w osobnych pokojach i oczywiście zamykać szafki na klucz jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci.

W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie coraz częsciej stosuje się nietypowe pod względem wyglądu opakowania medykamentów dla zwierząt, aby zminimalizować ryzyko pomyłki. Niemniej jeśli komuś kiedykolwiek zdarzy się zażyć nieodpowiednie lekarstwo powinien od razu zgłosić się do szpitala. Z kolei w przypadku gdy przez pomyłkę podamy psu lub kotu środek przeznaczony dla człowieka, powinniśmy jak najszybciej przewieźć czworonoga do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Wszystkie zwierzęta domowe mają masę ciała dużo mniejszą od ludzi. W rezultacie bezpieczna dla człowieka dawka jest często dawką śmiertelną dla psa czy kota. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w przypadku podawania jakichkolwiek środków farmakologicznych zarówno ludziom jak i zwierzętom.

 

Źródło: Philly.com