Rudy, rudy, rudy...kot

Wszyscy wiemy, że rude umaszczenie kotów jest bardzo rzadko spotykane. Rude futro komiksowego Garfielda nie tak łatwo znaleźć w naturze. Skąd taka barwa? Co wyróżnia rude koty spośród inaczej ubarwionych domowych mruczków?


Rude koty myślą nieco inaczej... Rude koty myślą nieco inaczej... Źródło: Shutterstock

Kolory okrywy włosowej kotów są wynikiem obecności maleńkich cząsteczek pigmentu we włosach sierści. Cząsteczki te, zwane melaniną, różnią się kształtem, wielkością i ilością. Wszystkie umaszczenia kotów pochodzą od dwóch typów melaniny podstawowej: eumelaniny, odpowiedzialnej za ubarwienie czarne i feomelaniny, wytwarzającej właśnie ubarwienie rude. W wyniku mutacji zmienia się kształt cząsteczek eumelaniny. Wówczas inaczej odbija się światło, a kolor okrywy włosowej nie jest czarny lecz czekoladowy. Gdy natomiast zmienia się kształt cząsteczek feomelaniny, różnice nie są tak duże. Nadal widzimy koty rude, ale w różnych odcieniach tego koloru. Jaśniejsze kolory są wówczas, gdy cząsteczek pigmentu jest mniej. Rozjaśniony kolor rudy ujawnia się jako kremowy.

Najczęściej spotykane umaszczenie u kotów to maść pręgowana. Możemy spotkać cztery rodzaje tego umaszczenia: prążkowanie, pręgowanie tygrysie, cętkowanie i klasyczne, inaczej plamiste. Wzory te występują  jako rezultat specjalnego genu, który powstrzymuje pigmentację na pewnych odcinkach włosa, wytwarzając na pozostałych prążki. Koty pręgowane są nosicielami tzw. genu agouti. Co ciekawe, rude i kremowe koty także mają mniej lub bardziej zaznaczone pręgi, nawet jeśli nie wytwarzają genu agouti. Łatwo się zatem pomylić i nazwać rudzielca pręgusem.

Ciekawy wygląd mają koty szylkretowe, które w większości są samicami. Okrywa włosowa takiego kota zawiera zarówno eumelaninę, jak i feomelaninę. Może to dać ciekawy czekoladowo-rudy lub cynamonowo-rudy kolor. Gdy eumelanina przeważa nad feomelaniną kot jest prawie czarny, czekoladowy, cynamonowy, niebieski lub płowy z odrobiną rudego lub kremowego. Te ostatnie kolory widoczne są jako wyraźne plamy lub przenikają się nawzajem.

Najbardziej znane koty o klasycznie rudym umaszczeniu to:

  • burmański rudy - skłonny do zabaw ale też niezwykle elegancki. Posiada jasnomandarynkowe futro, czasem zdobione ledwo widocznymi pręgami. Charakterystyczne dla niego są żółte oczy.
  • pers rudy - kot długowłosy. Jego futro może być jednolite lub mieć pręgi. Należy do kotów niskich, z krótkimi łapkami. Jest silny. Może mieć pomarańczowe lub miedziane oczy.
  • abisyński rudy - należy do kotów orientalnych o znaczonym futrze wierzchnim. Każdy jego włos ma miedzianorudawą barwę z brązowymi obręczami. Piwne, złote lub zielone oczy otoczone są czarną obwódką.