Ruch dla seniora

Aktywność ruchowa, pomimo upływu lat naszego psa, pozwala zachować mu lepszą kondycję umysłową i uniknąć wielu schorzeń. Dlatego tak bardzo ważne jest, by nie zamykać się w domu. Nie musimy absolutnie forsować pupila. Większości psów w podeszłym wieku wystarcza 20-minutowa przechadzka.

Źródło: Shutterstock

Z naszym staruszkiem możemy ćwiczyć podobnie i bawić się w te same gry, co dawniej, pamiętajmy jedynie o kilku zasadach. Aportując, piłeczkę rzucajmy zdecydowanie bliżej niż kiedyś. Zmniejszajmy również częstotliwość rzutów, w to miejsce wstawmy więcej odpoczynku i nagród. Ta zabawa jest dozwolona pod warunkiem, że nasz pies nie cierpi na artretyzm (problemy ze stawami).

Bardzo dobrą formą ruchową dla psich seniorów są spacery oraz pływanie. W myśl zasady zmniejszania tempa, nie wypuszczajmy się już tak daleko jak kiedyś, dzielmy dotychczasowy spacer na 3 krótsze. Pupil zawsze chce spełniać nasze oczekiwania i dlatego może nawet nie pokazać, że ma dość. Nasza w tym głowa by się nie przemęczał. Koniecznie musimy dostosować czas i tempo ćwiczeń  do jego możliwości. Tu na ogół konieczna jest konsultacja specjalistyczna.

Jeżeli nasz pies naprawdę ma mało sił i cierpi na poważne schorzenia należy pomyśleć o aktywności fizyczne w domu. Możemy ćwiczyć na materacu, to pomoże uniknąć bólu i uszkodzeń ciała. Za pomocą zabawki czy smakołyka delikatnie przekręcamy psa na plecy, dobrze jest włączyć przebieranie łapami w górze, czasem turlanie. To ćwiczenie aktywizujące mięśnie i stawy.

Aktywizujmy zatem naszego przyjaciela, ponieważ ćwiczenia polepszają komfort jego życia. Nie forsujmy go jednak, zawsze pozwalajmy psu na odpoczynek i relaks. To musi być dla niego miły i wspomagający trening.