Rozstanie. Czy eutanazja bywa nieunikniona?

W życiu każdego z nas nadchodzi moment pożegnania. Psy przychodzą i odchodzą, jak ludzie. Nasi wierni towarzysze mają mniej czasu niż my. Czasami trudno jest się z tym pogodzić. Jednak nasz ukochany pupil prędzej czy później wybierze się za tęczowy most. A my musimy zrobić wszystko, by jego droga nie była zbyt męcząca.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Śmierć psa jest bardzo trudnym momentem dla właścicieli. Wiąże się ze smutkiem i żałobą. Jednak to czas nam potrzebny by oswoić się z zaistniałym faktem. Zdarza się, że nasz pies jest śmiertelnie chory i niejednokrotnie bardzo cierpi. Wtedy warto zdecydować się na eutanazję.

Co to jest eutanazja?

Eutanazja to pozbawienie zwierzęcia życia poprzez dożylne podanie dużej ilości środków znieczulających oraz tych, które odpowiadają za zatrzymanie czynności życiowych.

Kiedy podjąć tę trudną decyzję?

Eutanazja ma pomóc Twojemu psu w bezbolesnym i łatwiejszym przejściu procesu umierania. Czasem, z powodów emocjonalnych, nie chcemy rozstać się z psem, pomimo jego cierpienia. Warto wtedy zadać sobie na początek te pytania:

  • Czy pies bez problemu je i pije nie wymiotując przy tym?
  • Czy pies kontroluje oddawanie moczu i kału?
  • Czy pies chodzi nie przewracając się?
  • Czy jesteś w stanie przy pomocy lekarza weterynarii złagodzić ból psa na jaki cierpi?

Na ogół na eutanazję decydują się ludzie, którzy nie chcę patrzeć na cierpienie swojego psa. To duże przeżycie i ciężkie wydarzenie. Nie wolno takiej decyzji podejmować zbyt pochopnie, pod wpływem emocji. Musi to być odpowiedzialne i szczegółowo skonsultowane z lekarzem weterynarii działanie. Przede wszystkim decyzję należy podjąć w zgodzie z własnym sumieniem. Pamiętajmy, że psu udziela się nasz stres i niepokój. Musimy zachować opanowanie i spokój, wtedy zmniejszamy stres i strach naszego psa.

Śmierć najlepszego pupila zawsze jest trudnym momentem. Zdarza się, że więzi pomiędzy panem, a psem są tak silne, że żałoba po ukochanym zwierzęciu jest o wiele silniejsza niż ta, po stracie bliskiej osoby. Należy uszanować te uczucia i pozwolić na opłakiwanie towarzysza. Właściwe pożegnanie jest ważnym etapem żałoby.