Rozgrzewka przed treningiem

Dobrze poprowadzona rozgrzewka przygotowuje organizm naszego podopiecznego na wzmożony wysiłek fizyczny. Pomoże ograniczyć kontuzje i mikrouszkodzenia w układzie mięśniowym psiego sportowca

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Niezależnie od tego jaki rodzaj sportów kynologicznych preferujemy, przed treningiem musimy przygotować do pracy zarówno psa jak i siebie. Rozgrzewka to nieodzowny element rozpoczynający każdy trening. Składa się z dwóch zasadniczych elementów: rozgrzania i rozciągania. Klasycznie przeprowadzamy ją koło 10-15 minut. Na początek proponuję bieg truchtem w jednostajnym tempie, kilka okrążeń po placu treningowym. W czasie tej aktywności podwyższa się stopniowo tętno, zaś naczynia krwionośne się rozszerzają. Tym samym komórki całego organizmu są lepiej dotlenione, dzięki czemu podołają zwiększonemu zapotrzebowaniu energetycznemu. Zwiększa się wentylacja płuc. Serce jest lepiej utlenione. Wysiłek fizyczny w trakcie rozgrzewki powoduje nasilenie przemian metabolicznych, które ciągną za sobą szereg procesów biochemicznych powodując lepsze wykorzystanie energii i jej zapasów. W mięśniach dochodzi do okresowego przekrwienia – jest to bardzo ważne, ponieważ podnosi się wewnętrzna temperatura mięśni, a to wzmaga efektywność skurczów włókienek mięśniowych. Lepsze ukrwienie i przyspieszenie reakcji energetycznych zwiększa pobudliwość i wydolność mięśni. Ostatnim ważnym efektem rozgrzewki jest poprawa ukrwienia mózgu – można powiedzieć, że wzmaga się przez to zdolność do koncentracji i równowagi motorycznej.

Rozgrzewamy nie tylko mięśnie, ale i stawy. Stawy najprościej rozgrzać poprzez wykonanie szeregu sztuczek, takich jak: slalom między nogami do przodu i do tyłu, cofanie, obroty, turlanie się, ukłon czy stójka. Dzięki uelastycznieniu ścięgien i więzadeł zwiększa się zakres ruchomości wszystkich stawów. Ostatnią częścią prawidłowej rozgrzewki jest rozciąganie, czyli stretching. Jest to zestaw ćwiczeń mający na celu uelastycznienie elementów układu motorycznego. Przystępujemy do rozciągania zawsze po uprzednim rozgrzaniu muskulatury. Każdy mięsień powinien być naciągnięty przeciwnie w stosunku do funkcji jakie pełni. Stretching stosowany u psów sportowych poprawia rozciągliwość mięśni, ścięgien i więzadeł, a tym samym niweluje możliwość urazów. Warto go wykorzystywać niezależnie od trenowanej dyscypliny. Absolutnie niezbędny jest on u psów wykonujących skomplikowane figury we frisbee.

W sportowym duecie tak samo ważny jest pies, jak i człowiek. Dlatego też przewodnik psa sportowego również powinien się należycie rozgrzać. Poza kilkuminutowym truchtem, warto wykonać skrętoskłony, skłony tułowia, krążenie bioder, krążenie ramion, przedramion. Dla osób trenujących z psem frisbee bardzo ważne jest też prawidłowe rozgrzanie nadgarstków, dla wszystkich sportów ważna jest rozgrzewka stawów skokowych.

O rozgrzewce nigdy nie wolno zapominać! Zdecydowanie większość kontuzji spowodowana jest brakiem dostatecznego rozgrzania układu motorycznego. Poświęcenie więc kilkunastu minut przed treningiem na rozgrzewkę skutecznie zapobiegnie nieszczęśliwym urazom.