Oczy odzwierciedlają stan zdrowia zwierząt. Często u psów ropienie oczu ma wiele przyczyn: od zwykłego zapalenia spojówek lub hipowitaminozy po alergie i ciężkie infekcje. Przy każdej chorobie, oprócz ropy w oczach, pojawiają się charakterystyczne objawy. Samodiagnoza i leczenie zwierzaka w domu jest obarczone nie tylko ograniczeniem wzroku. Brak wykwalifikowanej pomocy w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci zwierzęcia. Dlatego właściciele psów powinni znać profilaktykę i zasady leczenia oczu. Identyfikacja przyczyny ropienia i pełne leczenie jest przedmiotem pracy doświadczonego lekarza weterynarii.
Lekkie wydzieliny, klarowne lub suche z szarawą skorupką, są normą u psów i są spowodowane okresowym gromadzeniem się płynu łzowego. Właściciel psa musi tylko dbać o higienę swojego zwierzaka. Leczenie jest konieczne, jeśli pies ma żółtą lub zielonkawą ropę w oku, nawet, jeśli ogólny stan zwierzęcia jest normalny. Zapalenie i pojawienie się ropnego wysięku w oczach psa może być wywołane zarówno zewnętrznym podrażnieniem, jak i wewnętrznymi zaburzeniami ogólnoustrojowymi. Identyfikacja prawdziwej przyczyny ropienia oczu u psa determinuje dalszą taktykę leczenia.
Wiele osób praktycznie nie zwraca uwagi na łzawienie i ropę w oku psa, wierząc, że wszystko samo zniknie. Ale jeśli ropienie z powodu alergii, mikrourazów lub podrażnień nie stanowi szczególnego zagrożenia, to tworzenie się ropy z powodu choroby wirusowej lub przewlekłej może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji. Kiedy odwiedzić weterynarza? Jeśli właściciel zauważy u psa zwiększone łzawienie, objawy najprawdopodobniej ustąpią w ciągu kilku dni po odpowiedniej pielęgnacji oczu w domu. Ale w przypadku pojawienia się silnego zaczerwienienia, podrażnienia gałki ocznej należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
Wrodzone anomalie anatomiczne po raz pierwszy pojawiają się u zwierząt w okresie szczenięcym. W przypadku braku alergii, przy dobrym apetycie i aktywności, gdy w oczach szczeniąt zaczyna się ropienie, wynika ono z bakteryjnego zanieczyszczenia płynu łzowego. Przy zapaleniu ucha głównym objawem jest ból. Pies nie pozwala dotykać ucha zewnętrznego, często kręci głową i drapie się po uszach. Jednocześnie z oka po stronie zmiany często pojawia się ropna wydzielina.
Wiarygodną diagnozę może postawić lekarz weterynarii tylko po dokładnym zbadaniu psa i przeprowadzeniu niezbędnych badań w celu wykluczenia ciężkich infekcji. Właściciel może tylko regularnie oczyszczać oczy zwierzaka z ropy przed wizytą w klinice weterynaryjnej. Lekarz przed postawieniem diagnozy, wykonuje badania mające na celu umiejscowienie choroby w konkretnej strukturze oka. Choroba może znajdować się w różnej części gałki ocznej, dlatego wykonuje kompletne badanie oka. Może zlecić: badanie krwi, USG. Jedną z metod diagnostycznych infekcji i chorób oczu u psów jest test fluoresceiną, którą weterynarz rozprowadza po powierzchni oka.
Ciała obce mogą znajdować się także w trzeciej powiece, ale weterynarz potrafi to szybko zdiagnozować. Badanie oka u psa to także wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, które daje możliwość wyeliminowania bądź potwierdzenia jaskry. Jeżeli w oku zauważalny jest proces bakteryjny lekarz może wykonać posiew z antybiotykogramem, który pozwoli dobrać najskuteczniejszy antybiotyk. W niektórych przypadkach wymagane jest badanie histopatologiczne określonych zmienionych struktur.
Często zwierzę potrzebuje kompleksowej diagnostyki, aby zidentyfikować przyczyny. Jest to bardzo ważne w przypadku starszego psa, w okresie starzenia osłabia się układ odpornościowy, rozwijają się dolegliwości związane z wiekiem. Następuje zaostrzenie chorób przewlekłych. Najczęściej dotyczy to układu moczowo-płciowego, przewodu pokarmowego, nerek.
Przed udaniem się do weterynarza można przemywać oczy psa stosując wyciągi z dziurawca, rumianku lub nagietka (1 łyżka wrzącej wody na szklankę suszu) lub wodny roztwór furacyliny (1 tabletka na szklankę). W skrajnych przypadkach dopuszczalne jest stosowanie liści herbaty (na szklankę wrzącej wody 1 łyżka). Zawsze należy sprawdzać temperaturę roztworu przed użyciem. Wacik zwilżony środkiem należy delikatnie przesuwać z zewnętrznego kącika oczu do wewnętrznego. Każde oko trzeba przemywać osobnym wacikiem. Następnie należy osuszyć obszar wokół oczu ręcznikiem papierowym. Nie używać mokrych i pachnących chusteczek przeznaczonych do higieny człowieka. Zabieg należy powtarzać 4 razy dziennie lub gdy tylko nagromadzi się duża ilość ropy. Takie zabiegi nie wyleczą ropienia oczu u psa, ale złagodzą jego stan przed udaniem się do kliniki weterynaryjnej.
Schemat leczenia psa może się znacznie różnić w zależności od zidentyfikowanej przyczyny ropienia oka. Dopiero po dokładnym zbadaniu psa i uzyskaniu wyników niezbędnych badań weterynarz dokona trafnej diagnozy i zaleci skuteczną terapię. W przypadku alergii konieczne jest wyeliminowanie czynnika drażniącego (zmiana karmy, nieodpowiedni szampon) oraz zalecenie tabletek przeciwświądowych, witamin i immunostymulantów.
W przypadku ograniczonych grzybiczych zmian skórnych, miejscowo lekarz przepisuje maści klotrimazolowe (najbezpieczniejsze). W przypadku rozległej dermatofitozy stosuje się szampony przeciwgrzybicze i tabletki / zastrzyki grzybobójcze. Jeżeli przyczyną ropienia oczu u psa będzie infekcja bakteryjna, weterynarz prawdopodobnie zaleci antybiotykoterapię doustną lub w zastrzykach oraz krople do oczu z antybiotykiem. Jeżeli kanaliki łzowe będą niedrożne, może okazać się konieczność wykonania specjalnego zabiegu. W niektórych przypadkach może zaistnieć potrzeba wykonania operacji na danej partii oka, przykładem może być niewłaściwe ułożenie powiek, usunięcie gałki ocznej jest ostatecznością.
Jeżeli właściciel zauważy ropę w oczach swojego psa, nie może bagatelizować tego problemu, ponieważ może to mieć różne podłoże. Dlatego należy udać się do weterynarza w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Jeżeli objawy są niewielkie, można przemywać oczy psa naparem ziołowym, pozwoli to zachować czystość w tym obszarze, pamiętając, że zawsze należy osuszyć miejsce wokół oka. Ropa w oku psa to niepokojący objaw, jeżeli przemywanie oczu nie przyniesie pozytywnego efektu i ustąpienia objawu, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Czasami weterynarze zalecają posiadanie w apteczce 1% maści tetracyklinowej. Nakłada się ją na wewnętrzną stronę powiek. Aby zastosować, należy odciągnąć dolną powiekę psa, nałożyć maść. Następnie zamknąć powieki i delikatnie masować.
Aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, właściciele psów powinni przestrzegać następujących wskazówek:
Przestrzeganie tych prostych zaleceń znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia ropy w oczach psa i pozwoli uniknąć martwienia się o swojego pupilka. Zdrowy pies to szczęśliwy właściciel.