Czym są składniki mineralne i jak stosować je w diecie zwierząt? Co się na nie składa i dlaczego są tak bardzo ważne? Czy istnieją diametralne różnice w zapotrzebowaniu na nie u ras małych i dużych? Co warto o nich wiedzieć.
Wśród związków, bez których nie jest możliwe utrzymanie prawidłowego zdrowia psa, są składniki mineralne, a coraz większa ilość badań wskazuje na konieczność uwzględniania w diecie produktów spożywczych będących źródłem zarówno makro-, jak i ultraelementów. Ogólna pula wszystkich składników mineralnych stanowi 2,3-6,4 % masy ciała dorosłego osobnika i jest zależna przede wszystkim od masy ciała psa – psy ras dużych oraz gigantycznych mają większy udział związków mineralnych w swoim organizmie.
Dieta psa, niezależnie od masy jego ciała, powinna w 100% pokrywać dobowe zapotrzebowanie na składniki mineralne. Producenci karm dla psów w celu bilansowania składników mineralnych zmuszeni są czasami wykorzystywać jako ich źródła związków chemicznych, które w swoim składzie zawierają dany pierwiastek. Wchłanianie związków mineralnych z takich źródeł jest różne i nadal trwają badania, które pozwoliłyby uszeregować źródła składników mineralnych pod kątem ich wchłanialności. Do tej pory najlepszymi źródłami składników mineralnych są surowce spożywcze, które jednocześnie są źródłami innych składników odżywczych. I tak, mięso i podroby, nabiał i przetwory są cennymi źródłami składników mineralnych, warzywa i owoce także dostarczają wybranych składników mineralnych i ich obecność w diecie psa jest nieoceniona.
Podstawowe funkcje, jakie pełnią składniki mineralne:
Podział związków mineralnych opiera się przede wszystkich na ich zawartości w organizmie oraz wielkości zapotrzebowania. Zgodnie z tymi zasadami makroelementy to te, których zawartość w organizmie jest większa niż 0,01% a zapotrzebowanie dzienne przekracza 100mg/osobnika (wapń, fosfor, magnez, potas, sód, chlor i siarka), mikroelementy – w organizmie stanowią mniej niż 0,01% a zapotrzebowanie jest mniejsze niż 100mg (żelazo, cynk, miedź, mangan, fluor, jod, selen, chrom) oraz takie składniki jak kobalt, molibden, nikiel, wanad – uznawane jako ultraelementy.Wszystkie makroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu natomiast nie wszystkie mikroelementy – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – są niezbędne.
dr Jacek Wilczak