Rodowód Dock divingu

Dock diving to w Polsce sport jeszcze mało znany, ale jego rodowód i historia mogą zaciekawić. Zawody psów aportujących w wodzie cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko widzów, ale i zawodników.

Źródło: Shutterstock

Historia Dock divingu

Historii dock divingu należy dopatrywać się wśród targów myśliwskich w Minnesocie (USA). Tam po raz pierwszy w 1982 roku można było zobaczyć psy skaczące do wody. Jednak debiutu ta dyscyplina, zwana również dock jumping, doczekała się w 1999 roku, kiedy podczas wydarzenia Purina Incredible Dog Challenge zaprezentowano dla kanału telewizyjnego ESPN pokazy agility, frisbee, a także psy skaczące do basenu z wodą. W 2000 r. ESPN transmitował imprezę Great Outdoor Gemas, na której rozegrano kilka konkurencji takich jak zawody drwali, wędkarstwo, łucznictwo, agility, flyball, a wśród nich również dock diving. ESPN dla konkurencji dock jumping wymyślił specjalną nazwę „Big Air”. Wtedy dyscyplina ta nie była tak popularna, więc organizatorzy sami poszukiwali chętnych do wzięcia udziału w tej imprezie. Dzwonili do znanych hodowców i pytali, czy ich psy potrafią skakać do wody. Tom Dropik, obecnie najbardziej znany zawodnik dock divingu, oglądał transmisje tych zawodów. Doszedł do wniosku, że jego labrador Tucker również tak potrafi. Skontaktował się z ESPN i pojechał ze swoim psem do Little Rock w Arizonie. Rozpoczął tam współpracę z Shadd Field, która pracowała przy zawodach transmitowanych dla stacji. Tom i Shadd wpadli na pomysł zorganizowania całej serii imprez psów skaczących do wody. Zawodnicy zbieraliby punkty podczas mniejszych imprez, które umożliwiałby im prawo startu w największej dock jumpowej imprezie organizowanej dla ESPN, czyli Great Outdoor Games. 

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Shadd założyła organizację DockDogs, dzięki której dock jumping zaistniał jako dyscyplina kynologiczna. Później powstały inne organizacje zajmujące się tym sportem: Splash Dogs i Ultimate Air Dogs. Bynajmniej DockDogs wciąż pozostaje największą organizacją dock divingu na świecie, która organizuje mistrzostwa dock jumpingu o randze mistrzostw świata.

Debiut w Polsce
Podczas zawodów z serii Dog Chow Disc Cup, które odbywały się w Poznaniu 18-19 czerwca 2011 roku, po raz pierwszy odbył się pokaz Dock Divingu, czyli skoków psów do wody. Do tego celu organizatorzy kupili basen ze specjalną platformą i sprzętem do pomiaru długości psich skoków. Od tamtego czasu odbyło się kilka zawodów dog divingu (w Polsce tak określa się dock diving), w których udział mogą brać wszyscy chętni.

ŹRÓDŁA: Tomek Jakubowski, Dalej, wyżej, szybciej, „Dog&Sport”, 2011, nr 2, s. 4-6; Liliana Kardas, Koniec z bezczynnością, http://www.psy.pl;