Reprodukcja a wiek hodowlany

Reprodukcja służy rozmnażaniu psów wyselekcjonowanych, zdrowych, bez wad genetycznych oraz zrównoważonych psychicznie. To jaki jest nasz pies w dużej mierze zależy właśnie od doboru rodziców. Często by osiągnąć optymalny efekt stosowane jest sztuczne zapłodnienie. Dzięki niemu hodowcy uzyskują zdrowe szczenięta z zachowaniem w następnych pokoleniach określonych i ważnych cech rasowych.

Źródło: Shutterstock

Dobór suk hodowlanych i reproduktorów jest bardzo ważnym i trudnym zadaniem, ponieważ geny rodziców decydują o przyszłych szczeniętach. Dojrzałość płciowa u psów małych ras jest osiągana koło szóstego miesiąca życia, u dużych zaś dopiero koło miesiąca osiemnastego. Okres płodności małych ras trwa aż do dwunastego, a niejednokrotnie nawet do piętnastego roku życia, u dużych tylko do siódmego roku.

U samców momentem dojrzałości seksualnej jest pojawienie się pierwszych plemników. U samicy jest to pierwsza ruja, która może być nawet niezauważalna. Od tego momentu możemy spodziewać się jej u suki dwa razy do roku. Trwa około trzech tygodni. Dni płodne nie występują jednak przez wszystkie dni występowania rui, a jedynie w czasie owulacji, która ma miejsce na ogół pomiędzy 11, a 13 dniem cieczki, licząc od jej początku.

Inseminacja, czyli sztuczne zapłodnienie, to technika polegająca na wprowadzeniu nasienia psa (zamrożonego bądź świeżego)do pochwy suki w momencie kiedy zapłodnienie naturalne z pewnych względów nie jest możliwe bądź wskazane.

Należy pamiętać, że obowiązujące przepisy hodowlane nie pozwalają na krycie do momentu, aż pies nie ukończy osiemnastu miesięcy. Górny limit wieku pozwalającego na krycie nie jest prawnie oznaczony i częstokroć stare psy są zdolne do dawania zdrowych miotów.

ŹRÓDŁO: Juliette Cunliffe, The Encyclopedia of Dog Breeds, Parragon Books Ltd, 2005; Pierre Rousselt-Blanc, Larousse, Larousse Paris 2006