Renomowana szkoła dla psa

Szkoląc psa w ośrodku szkolenia pod czujnym okiem instruktora, unikniemy wielu błędów. Zdajmy się na profesjonalistów, a będziemy mieć takiego pupila, o jakim każdy marzy.

Źródło: Shutterstock

Coraz większą wagę przywiązujemy do wyboru szkoły dla naszych dzieci, chcąc zwiększyć ich szanse na późniejsze dostanie się do dobrego liceum, a stamtąd już na studia. Często na własnej skórze przekonaliśmy się, ile wart jest dobry nauczyciel, jaki ma wpływ na naszą chęć do nauki oraz jakie efekty przynosi nauka pod jego skrzydłami. Dobry nauczyciel to taki, który nie tylko posiada wiedzę, ale potrafi przekazać ją w przystępny dla każdego sposób. Właśnie dlatego tak wielką wagę zaczęliśmy przywiązywać do wyboru szkoły (a nawet przedszkola) dla naszych dzieci. Podobnie sprawa powinna wyglądać w przypadku wyboru szkoły dla psa.

Tylko dobre szkolenie będzie efektywne, dlatego wybór szkoły dla psa i instruktora jest taki ważny.

Zanim udamy się na szkolenie z psem, warto wybrać odpowiedni ośrodek. Psa łatwo jest zepsuć i naprawdę trudno naprawić złe nawyki, które powstały wskutek niewłaściwego obchodzenia się z nim w trakcie szkolenia. Zatem nie szczędźmy swojego czasu na wybór odpowiedniego ośrodka, tym bardziej, że w Polsce szkołę dla psów może otworzyć praktycznie każdy. Konkurencja jest dość duża i jest w czym wybierać, a że szkoła szkole nie równa trzeba zastanowić się, która spełni nasze oczekiwania, a szkolenie w niej psa przyniesie znakomite efekty.

Wybór szkoły dla psa nie powinien być przypadkowy. Źródło: Shutterstock

Wybór szkoły dla psa powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Pamiętajmy, że szkolenie psa ma na celu nie tylko ułatwienie nam życia z psem, a psu życia w naszym społeczeństwie. Powinno też dostarczyć świetnej zabawy obydwu stronom, być okazją do wspólnego, aktywnego spędzania czasu i budowania trwałej opartej na wzajemnym zrozumieniu więzi pomiędzy nami a naszym psem. Nieodpowiednia szkoła, w której stosuje się przestarzałe metody szkolenia, może zniszczyć naszą wspaniałą relację z psem bądź uniemożliwić jej stworzenie.

Zapewne wiemy już, że psy można zacząć szkolić w każdym momencie i w wielu różnych kierunkach. Zastanówmy się nad tym, jakie umiejętności powinien zdobyć nasz pies. Czy wystarczy nam ogólne posłuszeństwo? Czy też mamy ambicje szkolić go w kierunku psa pracującego lub rozpocząć z nim karierę sportową? Niezależnie od tego, w jakim kierunku chcemy szkolić psa, wszyscy stoimy przed tym samym dylematem - którą szkołę wybrać, by uniknąć przyszłych rozczarowań?

Zanim zaczniemy przeglądać oferty i opinie o placówkach szkolących psy, zastanówmy się najpierw nad własnymi oczekiwaniami. Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

  1. Jakiej rasy mamy psa i w jakich kierunkach możemy go szkolić?
  2. W jakim wieku jest nasz pies?
  3. Czy nasz pies ma problemy behawioralne – jest lękliwy lub agresywny?
  4. Czy chcemy szkolić naszego psa tylko na ogólne posłuszeństwo czy mamy większe ambicje?
  5. Czy wiemy w jakim kierunku chcemy szkolić naszego psa?
  6. Czy wiemy jaką metodą chcemy szkolić naszego psa?
  7. Czy mamy czas na szkolenie psa w grupie?
  8. Czy chcemy szkolić psa indywidualnie?
  9. Czy chcemy oddać naszego psa na szkolenie, które odbywa się bez naszego udziału?

Odpowiedź na powyższe pytania pomoże mam w sprecyzowaniu swoich możliwości i oczekiwań odnoście szkolenia psa. Jeśli je sobie sprecyzujemy, łatwiej przedstawimy nasze oczekiwania ośrodkowi szkolenia, który zaproponuje nam konkretne, najodpowiedniejsze dla nas i naszego psa kursy.
 

ŹRÓDŁA: Paweł Rochowicz, Inwestycja w edukację, „Przyjaciel Pies”, 2012, nr 4(162), s.22-26;