Regulaminowe wyposażenie zawodnika

Regulamin zawodów dogtrekkingowych przewiduje odpowiednie wyposażenie dla przewodnika i jego psa. Chodzi nie tylko o wyrównanie szans, ale i o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

Źródło: Shutterstock

Przed startem w zawodach należy zapoznać się z regulaminem. Imprezy dogtrekkingowe są organizowane przez różne kluby i stowarzyszenia, dlatego regulaminy mogą się od siebie nieco różnić.

Zawarte w regulaminie punkty dotyczące obowiązkowego wyposażenia zawodnika zawierają najczęściej: mapę z zaznaczoną trasą i punktami kontrolnymi (którą zawodnik otrzymuje od organizatora), telefon komórkowy, miskę oraz wodę dla psa (co najmniej litr), plaster z opatrunkiem (minimum 3 sztuki) a niekiedy (jeśli zawody odbywają się w trudnym terenie ) buty dla psa.

Jeśli dobrze przyjrzymy się zdjęciom z imprez dogtrekkingowych zauważymy, że większość psów idzie w szelkach i jest przypiętych specjalną linką amortyzacyjną do pasa biodrowego zawodnika. Taki sprzęt jest najbardziej komfortowych zarówno dla psa jak i człowieka. Nie obciąża psich stawów i nie naraża psa i właściciela na nagłe szarpnięcia. Ale żeby wziąć udział w zawodach wystarczy zwykła obroża i smycz. Regulamin zabrania zakładania psom kolczatek, kagańców i obroży zaciskowych bez ogranicznika.

Inne przydatne rzeczy w dogtrekkingu to:

  • kantarek, który może przydać się na ternie górskim, który uniemożliwi psu ciągniecie na zejściach,
  • latarka (nocny lub górski DT)
  • kompas
  • mapnik, do którego możemy włożyć mapę i przewiesić sobie przez szyję.


ŹRÓDŁA: Paweł Bonk, Przygoda, specyficzny klimat i swobodna atmosfera,
rozmawiał: Tomek Jakubowski, Dog&Sport, jesień/zima 2010, s. 4-6;
Regulamin, http://www.pomorskidogtrekking.plSprzęt, http://www.dogtrekking.com.pl.