Rasy psów średnich: lista

Psy średniej wielkości to te, których wysokość w kłębie mieści się w granicach 40-60 cm. Maksymalna ich waga to około 20-30 kg.  Średnie psy rasowe stanowią grupę bardzo liczną, a także mocno zróżnicowaną. Można w niej wyodrębnić podział na osobniki długowłose oraz krótkowłose. Niektóre rasy psów średnich idealnie nadają się do stróżowania, myślistwa oraz do zaprzęgu. 

Źródło: pixabay.com

Wśród psów średniej wielkości znaleźć można również doskonałe psy pasterskie oraz te, które okażą się naszymi najlepszymi współtowarzyszami. Jakie psy średniej wielkości świetnie będą czuły się w mieszkaniach?

Rasy psów średnich - czy nasz pupil będzie w mieszkaniu szczęśliwy?

Jak wiadomo nie wszystkie rasy psów nadają się do życia w domu. Jeśli jednak mieszkamy w bloku i bardzo pragniemy mieć psa to wcale nie musimy z naszych marzeń rezygnować. Istotne jest jednak to, na jaką rasę się zdecydujemy. Pies przede wszystkim musi tolerować zamkniętą przestrzeń na co dzień. O ile opiekunowie będą w stanie temu sprostać, do mieszkań wybierać możemy również psy średniej wielkości wymagające spędzania mnóstwo czasu na wszelkich zewnętrznych aktywnościach. Warunek konieczny jest jednak jeden. Musi być to rasa umiejąca się dostosowywać do zamkniętych przestrzeni. Idealne rasy psów średnich do mieszkania powinny być przyjazne w stosunku do obcych osób, które będą napotykane na osiedlu, na klatce schodowej, czy też w windzie. Nasz domowy pupil powinien również dobrze znosić miejski hałas zwłaszcza gdy mieszkamy na przykład w pobliżu ruchliwej ulicy. Dlaczego zdecydować się na psy średniej wielkości? Sąsiedzi na pewno nie będą uszczęśliwieni, gdy pojawi się u nas pies zbyt głośny i szczekliwy. A takie najczęściej są rasy psów małych. Rasowe psy sporych gabarytów cechują się co prawda często spokojną osobowością i nie wymagają dużej aktywności, ale nie każdy jednak chce być szczęśliwym posiadaczem ogromnego psa w swoim niewielkim mieszkaniu.

Średnie psy rasowe idealnie nadające się do mieszkania w bloku

Generalnie rasy psów średnich są dużo bardziej aktywne od ras o sporych gabarytach. Musimy to koniecznie wziąć pod uwagę, gdy zdecydujemy się na zakup średniego psa. Najlepiej jeśli właściciel ma sporo wolnego czasu, który będzie mógł poświęcić psu. Dość ruchliwe psy średniej wielkości mogą w przeciwnym razie z nudy dość mocno nabałaganić w mieszkaniu a nawet zniszczyć wyposażenie. Bywa, że edukacyjne zabawki nie rozwiązują problemu i po prostu pies potrzebuje sporo uwagi właściciela. Pies na pewno musi czuć się w mieszkaniu bezpiecznie i być szczęśliwy. Szczególnie szczeniaków nie należy pozostawiać w domu samych na dłuższy czas. Mogą stawać się wówczas niespokojne, przygnębione i z samotności wykazywać destrukcyjne zachowania. Rasy psów średnich czujące się dobrze w bloku powinny cechować się odpowiednimi predyspozycjami psychicznymi i charakterem. Nie bez znaczenia jest również zapewnienie psu właściwego szkolenia oraz kontaktu z innymi zwierzętami. Poniższa lista prezentuje sześć ras średnich psów, które dobrze znoszą mieszkaniowe warunki.

 

Buldog angielski 

Są to psy średniej wielkości, które doskonale nadają się do towarzystwa oraz jako psy odstraszające. Nie są to psy pracujące i przez to zaliczane do urodzonych kanapowców. Urocze buldogi są leniwe i na co dzień nie wymagają aktywności. Z drugiej strony są jednak wesołymi psami i chętnymi do zabawy. Buldogi ogólnie cechuje łagodne i spokojne usposobienie. Dobrze znoszą samotność, są przyjacielskie i kochają dzieci. Ze względu jednak an ich masę warto kontrolować ich zabawy zwłaszcza z najmłodszymi członkami rodziny. 

Cavalier King Charles Spaniel 

Spaniele to bardzo przyjazne, średnie psy rasowe o nieco mniejszych gabarytach, które polecane są dla rodzin z dziećmi. Jest to ozdobna rasa, idealna do towarzystwa. Jest to żywy, wesoły, lubiący zabawę i bardzo przyjacielski pies mocno przywiązany do członków rodziny. Jest również bardzo przyjazny w stosunku do innych zwierząt domowych. Pamiętajmy jednak, że rasa ta wymaga sporo uwagi właściciela i ruchu. Gubi mało sierści. 

 

Bearded Collie 

Jeśli poszukujemy rasy psów średnich, która charakteryzuje się sporą umiejętnością przystosowywania się do trybu życia opiekunów to Bearded Collie nie ma sobie równych. Zakwalifikowany do psów pasterskich Bearded Collie jest psem bardzo inteligentnym, wesołym, nieagresywnym i uwielbiającym aktywność. Idealny dla osób, które lubią spędzać mnóstwo czasu na łonie natury. 

Retriever z Nowej Szkocji

Doskonałe psy średniej wielkości dla bardzo aktywnych właścicieli. Są inteligentne, wrażliwe, przyjazne i kochające dzieci. Nie są nadmiernie szczekliwe i uwielbiają ruch. Tollery wymagają przynajmniej 1,5 godzinnego spaceru w ciągu dnia wypełnionego rozmaitymi ćwiczeniami. 

Golden Retriever

Są to średnie psy rasowe odznaczające się posłuszeństwem, inteligencją oraz łagodnym i bardzo przyjaznym charakterem. Dobrze wyszkolony pies zawsze grzecznie poczeka aż właściciel wróci do domu. Są to psy wytrzymałe, energiczne, bardzo aktywne i jak sama ich nazwa wskazuje, doskonale aportujące. Rasa ta potrzebuje jednak sporo szkolenia i organizowania zajęć. Gubi sierść. 

 

Owczarek Szkocki Collie

Zaliczany do rasy psów średnich uwielbiających sporą przestrzeń i ruch, ale świetnie radzących sobie także w mieszkaniach. Są to psy z natury bardzo łagodne i nieufne wobec obcych. Chętne do zabawy, wesołe i energiczne, świetnie czujące się przy rodzinach z dziećmi. Owczarki Collie to psy bardzo towarzyskie i nie tolerujące dłuższej samotności.