Rasy psów myśliwskich

Psy określane mianem myśliwskich stanowią grupę wielu ras. Z uwagi na charakterystyczne cechy wrodzone podzielono je na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowią psy wystawiające, do których należą Wyżły oraz psy niewystawiające do których zaliczamy wszystkie pozostałe rasy psów myśliwskich. 

Źródło: pixabay.com

Natomiast z uwagi na wrodzone predyspozycje i zdolności oraz odpowiednie wyszkolenie zostały one podzielone na kilka grup. W zależności od zakresu zadań wyznaczonych psu są to: aportery, dzikarze, gończe, norowce, płochacze, posokowce i tropowce. 

  • Aportery jak sama nazwa wskazuje to psy wyspecjalizowane w aportowaniu.
  • Dzikarze to szczególna grupa psów wyszkolonych do udziału w polowaniach na dziki i inną większą zwierzynę. Ich zadaniem jest odnalezienie zwierzyny i oczekiwanie, a nie atakowanie. 
  • Gończe to grupa psów o niesamowitej wręcz kondycji predysponowanych do pogoni. 
  • Norowce natomiast stanowią gromadę, której zadaniem jest wypłaszanie niewielkiej zwierzyny z nor lub stogów słomy. Doskonale w tej roli odnajdują się przede wszystkim teriery i jamniki.
  • Płochacze z kolei naganiają zwierzynę. Ta grupa psów często świetnie sprawdza się też w roli aporterów.
  • Zadaniem posokowców jest przede wszystkim poszukiwanie postrzelonej już zwierzyny.
  • Natomiast tropowce zarówno aportują, wyszukują jak i polują w wodzie. Ponadto wyszukują zwierzynę po kilkugodzinnych tropach. Reasumując do grupy tropowców nadają się praktycznie wszystkie rasy psów myśliwskich, jednak ich skuteczność jest uwarunkowana od indywidualnych predyspozycji oraz prawidłowego szkolenia. 

Do najbardziej znanych ras psów myśliwskich należą między innymi: charty, ogary, gończe, wyżły, pudle i jamniki. 

Cechy wyróżniające. 

Charakterystyczną umiejętnością jednej z ras myśliwskich jest zastyganie w bezruchu z wyraźnie uniesioną łapą i mocno wyprężonym ciałem, czyli wykonywanie tzw. "stójki". Jest to zachowanie charakterystyczne jedynie dla Wyżłów, które w ten sposób informują myśliwego o znalezieniu zwierzyny.

Ponadto wszystkie grupy psów myśliwskich charakteryzują się przede wszystkim wrażliwym węchem, silnym instynktem łowieckim, sprawnością fizyczną i dużą wytrzymałością. Są to urodzeni biegacze, wyposażeni w olbrzymie zasoby niespożytej energii. 

Gatunki psów myśliwskich.

Te fascynujące psy, o nieprzeciętnych umiejętnościach stanowią dużą grupę ras skupiających między innymi Labradory i Golden retrievery, które doskonale sprawdzają się jako aportery. Do grupy sprawdzającej się w roli dzikarów należą Beagle, Foksteriery oraz Jamniki, które specjalizują się również w roli norowców. Świetnymi norowcami są również teriery. Psy gończe z kolei to typowi tropiciele. W roli najpopularniejszych tropowców występują najczęściej Bloodhoundy, Gończe austriackie czy Gończe polskie. Kolejną grupą psów myśliwskich są płochacze, które bardzo często są jednocześnie psami aportującymi. Do grupy tej należą między innymi Cocker-spaniele i Labradory.

Szczególną gromadę stanowią wszechstronnie utalentowane Wyżły. Psy z tego gatunku potrafią samodzielnie wytropić zwierzynę i wskazać ją myśliwemu wykonując stójkę. Świetnie też aportują i doskonale się realizują w roli płochaczy. Ponadto gatunek ten radzi sobie równie dobrze na stałym podłożu jak i w wodzie. Z kolei posokowce, do których należą między innymi  Beagle, Bloodhoundy i Foxhoundy to psy, których zadaniem jest odnalezienie postrzelonej zwierzyny. Natomiast genetycznie uwarunkowanymi tropowcami są przede wszystkim Wyżły i Cocker-spaniele.

Najpopularniejsze rasy psów myśliwskich.

Psy ras myśliwskich cieszą się olbrzymią popularnością. Wśród nich królują oczywiście Wyżły. Sprawdzają się one w każdym typie polowań zarówno na lądzie jak i w wodzie. Do grupy Wyżłów należy  między innym:

Wyżeł niemiecki.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy, ostrowłosy i szorstkowłosy. Przedstawiciele tej rasy posiadają atletyczną, lekko umięśnioną sylwetkę. Waga dorosłego samca waha się w granicach 25-32 kg. Natomiast wysokość w kłębie wynosi 58 do 64 cm. Samice tej rasy są nieco drobniejsze. Ich waga wynosi 20-27 kg, natomiast wysokość w kłębie 53-59 cm.

Wyżły to psy stworzone do polowań. Obdarzone są bardzo silnym instynktem pogoni i tropienia. Przy czym wykazują jednocześnie niesamowitą koncentrację i czujność. Cechują się przyjaznym usposobieniem i ogromną żywiołowością. Potrafią się świetnie zintegrować z innymi psami, ale też z kotami.  Są pojętne i nie sprawiają większych problemów w trakcie szkolenia po warunkiem zapewnienia im dużej ilości ruchu. U niewybieganych narasta frustracja co często objawia się niszczeniem przedmiotów, nieposłuszeństwem, a nawet samowolnymi ucieczkami. 

`Do innych najbardziej znanych ras myśliwskich należą między innymi: 

Labradory.

To duże i silne psy. O masywnej budowie ciała i solidnych kościach. Posiadają krótką i gęsto sierść o czarnym, biszkoptowym lub spotykanym rzadziej czekoladowo-wątrobianym umaszczeniu. Dorosłe psy osiągają wagę około 30 kg. Natomiast suki ważą przeciętnie 28kg. Wysokość dorosłego psa wynosi 56-57 cm w kłębie, natomiast w przypadku suk 55-56 cm. Podsumowując waga i wysokość zarówno samców jak i samic tej rasy jest mocno wyrównana.

To przyjazna, łagodna i serdeczna rasa. Z natury cierpliwe i wyrozumiałe doskonale się odnajdują w towarzystwie innych zwierząt i dzieci. Są niesamowicie lojalne i pozbawione agresji. Pilnują terenu i alarmują opiekuna szczekaniem, jednakże z pewnością przywitają nieznajomych z radością. W myślistwie doskonale sprawdzają się w roli aporterów i płochaczy. 

Psy gończe. 

To grupa psów wykorzystywanych w myślistwie przede wszystkim do tropienia i pogoni za zwierzyną. W Polsce najbardziej znanym przedstawicielem tej rasy jest Gończy polski. To świetni łowcy, ale też doskonali stróże. Inteligentne, wierne i bez reszty oddane opiekunowi. W towarzystwie człowieka stają się pieszczochami. Uwielbiają czułości i wspólne zabawy z domownikami, zarówno dorosłymi jak i z dziećmi. Jednak nade wszystko uwielbiają spacery zapewniające im dużą dawkę ruchu.

Średnia długość ich życia wynosi 12-15 lat. Mają krótką, szorstkowłosą sierść o czarno podpalanym, czekoladowo podpalanym lub rudym umaszczeniu. Dorosłe psy osiągają wagę 20-30 kg. Suki w przypadku tej rasy osiągają masę taką jak psy. Są za to nieco niższe, ponieważ przeciętna wysokość samic waha się pomiędzy 50-55 cm, natomiast w przypadku samców wynosi ona 55-59 cm. Gończy polski to rasa zaliczana do średnich ras. Posiadają lekką i sprężystą, ale jednocześnie umięśnioną sylwetkę.

Basset hound. 

Basset hound jest zaliczany do psów gończych i obdarzony wyjątkowo wrażliwym węchem. Z natury bardzo towarzyski zarówno w stosunku do człowieka jak i innych zwierząt domowych. Pomimo krótkich łap to doskonali i wytrzymali biegacze. Średnia długość ich życia wynosi 8-12 lat. Są to psy średnich rozmiarów o krótkiej sierści. Ich waga wynosi w granicach 25-30 kg, wysokość natomiast 33 –38 cm. Umaszczenie jest najczęściej trójkolorowe: czarne, białe i rude, ale bywa też dwukolorowe cytrynowo-białe. Są to psy o stosunkowo krótkich łapach w stosunku do wielkości tułowia i masy ciała. Natomiast ich “smutne” z natury oczy potrafią rozkleić nawet największych “twardzieli”. Jednak pomimo wrażenia smutnego spojrzenia są bardzo pogodne. Groźne i wytrwałe w trakcie polowań, w domu przybierają rolę”aniołka”. Spokojnego i opiekuńczego towarzysza życia. 

Jamniki. 

To popularna rasa psów domowych. Niewiele osób wie, że Jamnik tłumaczony z języka niemieckiego w dosłownym przekładzie oznacza “borsuczy pies”. Jest to bardzo trafne określenie tej rasy, ponieważ Jamnik powszechnie traktowany jako domowy pupilek jest wyspecjalizowanym norowcem. To psy zaliczane do ras małych. Długość życia Jamników wynosi średnio 12—14 lat. To bardzo inteligentne, odważne i przyjazne psy. Bardzo żywiołowe i kochające zabawę. 

Jamniki występują w trzech odmianach: krótkowłose, szorstkowłose i długowłose. Ich waga waha się w granicach 3 do 9 kg. Natomiast ich wielkość sięga 17-25 cm. Charakteryzują się energiczną i umięśnioną sylwetką o wydłużonym tułowiu i króciutkich łapkach. 

Żywienie. 

Psy ras myśliwskich nie wymagają specjalnej czy skomplikowanej diety. Jednak wybierając karmę należy się kierować charakterystycznymi potrzebami psów myśliwskich. Ponieważ są to psy mocno aktywne wymagają zatem pożywienia wysokoenergetycznego o zwiększonej, acz zbilansowanej dawce witamin i minerałów. Mając z kolei na uwadze jak najdłuższe, prawidłowe funkcjonowanie stawów należy wybierać karmy zawierające glukozaminę i chondroitynę, które chronią stawy. 

Psy myśliwskie - krótkie podsumowanie. 

Psy myśliwskie stanowią ogromną grupę wielu ras. Od dużych poprzez średnie do małych. Oprócz opisanych powyżej ras ogromną popularnością cieszą się także: Ogar polski, Golden retriever, Wyżeł węgierski, weimarski, Pointer, Posokowiec bawarski, Seter szkocki, Elkhound , Bloodhound i wiele innych. 

Psy myśliwskie od setek lat są wykorzystywane do polowań. Przez ten okres wykształciły szereg charakterystycznych dla tej grupy psów umiejętności i zachowań, zwłaszcza takich jak trzymanie tropu i wytrzymałość. Pies do polowań to także wspaniały przyjaciel i kompan w życiu rodziny. Jednakże wymaga zapewnienia wystarczającej ilości aktywności fizycznej, co wcale nie oznacza wolnego wybiegu w domu z ogrodem. Porządny spacer z możliwością wybiegania jest koniecznością dla zachowania formy i zdrowia pupila. Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż silna potrzeba ruchu jest zapisana w ich genach. Mają mnóstwo energii, która nie spożytkowana może przerodzić się we frustrację i niszczenie przedmiotów. Dlatego warto im zorganizować zajęcia sportowe organizowane przez szkoły trenerskie dla psów lub zabawy węchowe, w których psiak poszukuje i odnajduje smakołyki. Decydując się na wybór psa myśliwskiego musimy sobie zdawać sprawę, że tylko przez zrozumienie i spełnienie ich naturalnych potrzeb możemy osiągnąć posłuszeństwo, sukces wychowawczy i trenerski. 

Z pewnością po zapewnieniu im specyficznych potrzeb, zwłaszcza ruchowych zdobędziemy wiernego, posłusznego, sympatycznego i oddanego przyjaciela na całe życie.