Pies przyjazny dzieciom: jaką rasę wybrać?

Wiele naukowców uważa, że posiadanie psa pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. W ten sposób nasze pociechy uczą się empatii w stosunku do zwierząt, ich poprawnego traktowania oraz zyskują wiernego przyjaciela na długie lata. Należy jednak pamiętać, że decyzja o pupilu musi być przemyślana i świadoma. 

Źródło: pixabay.com

Żywe stworzenie wymaga dużego nakładu pracy nad poprawnym wychowaniem, spacerów, zabawy, a nierzadko również kosztownego leczenia. Jak odpowiednio dobrać rasę psa, by nikomu w domu nie stała się krzywda?

Pies przyjazny dzieciom - co przez to rozumiemy?

Jeżeli chcemy dopasować rasę zwierzaka tak, by był on przyjazny dla dzieci, kluczowe jest wyjaśnienie, co to właściwie znaczy. Pamiętajmy, że nawet najbardziej łagodny pies może zareagować agresywnie, gdy zostają naruszone jego granice, dlatego tak ważne jest, by uczyć dzieci odpowiedniego podejścia do zwierząt. Najlepszy pies do dzieci to taki, który z natury posiada dużą dozę cierpliwości, jest łagodny i chętnie współpracuje z opiekunem. Wiele osób wychodzi z założenia, że zwierzak musi być mały, bo to właśnie one uchodzą za mniej agresywne. Niekoniecznie jest to jednak prawdą - za najbardziej prorodzinne uważane są zwykle psy osiągające średnie lub duże rozmiary. Choć oczywistym jest, że wraz z niższym wzrostem i masą psa spadają szanse na nieumyślne przewrócenie dziecka, to główną rolę w dopasowaniu zwierzęcia do naszych potomków gra wychowanie.

Na pytanie, jaki pies będzie najbardziej odpowiedni dla dzieci, odpowiedź brzmi: ten, który zostanie dobrze wyszkolony. Oprócz naturalnych predyspozycji wynikających z rasy ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób ułożymy naszego pupila. Obecnie rynek psich treserów coraz bardziej się poszerza, a wraz z nim powstają nowe psie szkoły i indywidualni behawioryści, którzy z pewnością pomogą rodzicom wychować ich czworonoga. Nauka odpowiedniego zachowania wśród dzieci powinna nastąpić w początkowych miesiącach życia zwierzęcia, dzięki czemu szybko nabierze on zdrowych nawyków, a my będziemy mogli bez obaw pozwalać na wspólną zabawę dzieci i pupila.

Korzyści z wychowywania dzieci w otoczeniu psa

Nauka empatii - interakcje ze zwierzęciem znacząco wpływają na naukę pozytywnych odruchów u dzieci. W późniejszym życiu takie osoby mają większe skłonności do reagowania na krzywdę, zarówno zwierząt, jak i ludzi. Konieczność opiekowania się inną istotą pokazuje dziecku, że ono również odczuwa różne emocje i jest wrażliwe na ból.
Zwiększenie odpowiedzialności - wielu z nas, zanim otrzymało pierwszego pupila, musiało udowodnić rodzicom, że są na niego gotowi. Przyjęcie pod swój dach psa to decyzja, której konsekwencją są dodatkowe obowiązki dla domowników. Dzieci, które nawet częściowo są zobowiązane do pomocy przy zwierzęciu, szybko uczą się odpowiedzialności poprzez regularne spacery z nim, zabawę czy też szczotkowanie. Taka nauka pozytywnie wpływa na przyszłość dziecka, które łatwiej organizuje swój czas i staje się bardziej samodzielne.
Tworzenie silnych więzi - małe dzieci szczególnie szybko przywiązują się do nowych członków rodziny. Wytwarza się między nimi nierozerwalna relacja, która uczy dzieci przyjaźni i miłości do innych. Taki kompan do zabaw stanowi także dodatkowy powód do uśmiechów, co z kolei zwiększa ilość endorfin w organizmie, dzięki czemu dzieci są weselsze, mniej zestresowane i bardziej pogodne. Według niektórych badań osoby, które zostały wychowane w otoczeniu zwierząt, są bardziej pewne siebie, tworzą stabilniejsze relacje i lepiej radzą sobie z emocjami.
Nauka cierpliwości - każdy, kto miał do czynienia z psami z pewnością zgodzi się, że potrafią one zajść za skórę. Na etapie szczenięcymi nieuniknione są komplikacje z nauką czystości, krnąbrne zachowanie zwierząt czy okazjonalnie pogryzione przedmioty. Wszystko to sprawia, że dzieci uczą się, jak pozostać wyrozumiałym i cierpliwym w stosunku do działań ich czworonożnych braci.

Co musisz wiedzieć, wybierając psa dla dziecka?

Do wyboru mamy zasadniczo dwie ścieżki pozyskania nowego zwierzęcia. Pierwsza to przygarnięcie pupila ze schroniska. Jeżeli zdecydujemy się na adopcję szczeniaka, musimy przede wszystkim liczyć się z tym, że nie mamy wglądu w historię jego rodziców ani dziadków, zatem nie znamy zestawu możliwych cech. Pozytywną informację stanowi fakt, iż wolontariusze sprawujący opiekę nad zwierzętami z pewnością udzielą informacji o tym, czy pies przejawia jakiekolwiek agresywne zachowania, czy jest nadpobudliwy lub też czy lubi kontakt z ludźmi. W przypadku młodego psa kluczową rolę będzie odgrywać wychowanie, dodatkowo adoptując zwierzę ze schroniska, ratujemy jego życie i wręczamy mu nowy, kochający dom. Możliwe jest także przygarnięcie starszego pupila - tu także ważna jest komunikacja z wolontariuszami i poznanie jego historii oraz skłonności.

Drugą opcję stanowi kupno psa z hodowli. W ten sposób prawdopodobieństwo dopasowania psa do naszych indywidualnych potrzeb jest wyższe, jednak należy pamiętać, że zwierzę również ma się z nami dobrze czuć. W związku z tym, jeśli wyszukujemy odpowiednie rasy psów dla dzieci, powinniśmy zapoznać się także z wymaganiami takich czworonogów. Należy wziąć pod uwagę to, ile ruchu jesteśmy w stanie mu zapewnić, czy potrafimy zająć psa nie tylko fizycznie ale również i umysłowo, a także to czy jesteśmy gotowi na pokrycie leczenia ewentualnych chorób często występujących w danej rasie. W przypadku psów z hodowli mamy jednak pewność, że przeszły one dobrą socjalizację, a ich naturalne predyspozycje mogą sprawić, że będą one idealnym kandydatami na członka naszej rodziny. Decydując się na zakup zwierzęcia z hodowli, bardzo ważne jest, by nie dać skusić się podejrzanie niskiej cenie i nie korzystać z ofert pseudohodowli. Psy w takich miejscach są traktowane w okrutny sposób, dlatego nie pozwalajmy na kontynuację tego procederu. Zawsze wybierajmy tylko sprawdzone i zatwierdzone hodowle, oferujące rodowód i pozwalające na wgląd w historię przodków.

Najlepszy pies dla dzieci? Oto nasze propozycje!

Labrador

To zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych przedstawicieli tej kategorii. Nic dziwnego - rasa ta jest znana przede wszystkim ze swojej cierpliwości, przyjaznego podejścia do ludzi i nieskończonej pozytywnej energii. Wiele osób wybiera właśnie jego, ponieważ nie ma on w zwyczaju agresywnie reagować na zaczepianie przez dzieci. Potrafi znieść wiele dotyku, a gdy poczuje, że jego granica została naruszona - zwyczajnie oddali się w zaciszne miejsce. Ważne jest, aby umożliwić mu odpoczynek bez dzieci, jeśli właśnie tego będzie potrzebował.

Początkowo psy te były wykorzystywane do przenoszenia sieci rybackich w wodzie oraz w polowaniach. Z tego powodu należy zapewnić im trochę ruchu w ciągu dnia. Zwykle wystarczające okazują się spacery o średniej długości połączone z zabawą, szczególnie uwielbiają one zbiorniki wodne.

Wrażliwe, pełne radości do życia i lojalne - tak najczęściej opisuje się labradory. Jego wyrozumiałość w stosunku do dzieci sprawia, że jest dobrze dobranym kandydatem na przyjaciela rodziny. Należy jednak pamiętać, że pomimo swej łagodności jest on chodzącym wulkanem pozytywnej energii, dlatego czasem może niechcący przewrócić dziecko podczas zabawy. Z tego powodu jego zabawy z mniejszymi dziećmi powinny być kontrolowane przez rodziców.

Jack Russel Terrier

Biorąc pod uwagę wszystkie rasy psów dla dzieci, ta jest jednym z częstszych wyborów. Ten niewielkich rozmiarów pies zdobywa serca swoich właścicieli przede wszystkim przez swoją energiczność i pozytywne nastawienie. Może zatem stanowić niezrównanego kompana do zabaw wraz z dziećmi. W przypadku tej rasy wyjątkowo ważne jest odpowiednie szkolenie, ponieważ błędy wychowawcze mogą zaowocować skłonnością do dominacji. 

Odpowiednio ułożony Jack Russel Terrier będzie wiernym przyjacielem, z nieskończonymi pokładami energii. Początkowo psy te były wykorzystywane w polowaniach myśliwskich, z tego względu potrzebują one dużej dawki ruchu w ciągu dnia. To także zwierzęta bardzo inteligentne, szybko uczące się nowych komend. 

Bokser

Jeśli zastanawiamy się, jaki pies dla dzieci będzie najodpowiedniejszy, z pewnością powinniśmy przyjrzeć się tej rasie. Z natury są to zwierzęta oddane, lojalne i posłuszne, dzięki czemu szybko uczą się nowych komend i z łatwością je stosują. Znane są przede wszystkim ze swojej opiekuńczości, dlatego doskonale nadają się na członka rodziny. Boksery chętnie spędzają czas z człowiekiem, wykazują się także cierpliwością i spokojem, który przejawiają nawet podczas dokuczliwych pieszczot dzieci.

Psy te sprawdzają się także jako zwierzęta stróżujące i obronne, dlatego możemy mieć pewność, że w razie niebezpieczeństwa będą nas chronić. Rasa wymaga długich spacerów w ciągu dnia, najlepiej połączonych z dodatkową zabawą lub aktywnością umysłową. Z tego powodu doskonale czuje się on w towarzystwie energicznych dzieci, które dotrzymują mu tempa. 

Cavalier king charles spaniel

Jaki pies dla dzieci spokojnych? - na to pytanie odpowiedzią jest ta rasa. W przeciwieństwie do swoich poprzednich, zwierzęta te charakteryzują się wyjątkowym opanowaniem. Szybko przywiązują się do rodziny, tworząc z opiekunami niezwykłą więź. Wyróżniają się przyjacielskim charakterem i lubią być w centrum uwagi, wymagają również dużej ilości pieszczot

Choć są to psy spokojne, konieczne jest zapewnienie im dziennej dawki ruchu. Dopasowują się jednak do trybu życia rodziny, dzięki czemu nie potrzebują bardzo długich zabaw. Ze względu na to, że są bardzo towarzyskie, zwykle źle znoszą rozłąkę z właścicielem, dlatego współpraca z behawiorystą może okazać się konieczna. Pomimo tego są one doskonałymi kandydatami na ufnego i spokojnego przyjaciela dla dziecka. 

Samojed

Pierwotnie były hodowane przez koczowniczy lud Nieńców, gdzie spełniały się nie tylko jako psy pracujące, ale także obronne i towarzyszące. Chroniły opiekunów przed atakami innych zwierząt, pomagały w polowaniach, a nocami ogrzewały ich swoim puchatym futrem. Od częstego spędzania czasu z człowiekiem psy te stały się wyjątkowo przyjazne i towarzyskie. Ze względu na historię swojego pochodzenia wymagają dużo ruchu - biorąc pod swój dach Samojeda, musimy liczyć się z długimi spacerami połączonymi z dodatkową aktywnością fizyczną. 

Jego wesoła i łagodna natura sprawia, że doskonale dogaduje się z dziećmi. Nie przejawia agresji i zawsze jest chętny do dalszej zabawy, sprawdzi się zatem wśród aktywnej rodziny. Jest to pies inteligentny, ale posiada także swoją niezależną stronę, dlatego przy jego wychowaniu należy wykazać się cierpliwością i wiedzą, by odpowiednio go ułożyć. Po właściwym szkoleniu to urocze, puchate stworzenie będzie nam wiernie towarzyszyć podczas zabaw i codziennych aktywności.

Beagle

W przeszłości był wykorzystywany jako pies myśliwski, czemu zawdzięcza on swój doskonały węch i niezwykłą szybkość. Ich instynkt łowczy nigdy nie zaginął i wciąż jest bardzo mocny, dlatego spożytkowanie energii, która w nich drzemie, jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania. Długie spacery koniecznie muszą zostać połączone z intensywnymi zabawami, takimi jak np. agility. 

Psy tej rasy szczególnie dobrze dogadują się z nieco starszymi dziećmi, które chętnie bawią się z nimi i pomagają zapewnić im dużą dawkę ruchu. Potrafią być uparte, dlatego ważny jest odpowiedni trening, który postawi jasne i wyraźne granice. Odpowiednio wychowany odwdzięczy się ogromnymi pokładami miłości i lojalności

Psy pomocne przy chorobach

Zwierzęta te nie tylko nadają się jako domowi pupile, ale są wykorzystywane także jako pomoc w terapii lub codziennym życiu. Rasy psów, które najczęściej są trenowane do dogoterapii to: labrador, golden retriever, owczarek niemiecki oraz Cavalier king charles spaniel. Ich otwartość na dzieci sprawia, że doskonale sprawdzają się w tej roli, a spotkania z nimi pozytywnie wpływają na samopoczucie i psychikę człowieka. Pierwsze dwie rasy sprawdzą się szczególnie dla dzieci z autyzmem - sympatyczna natura tych psów pomoże dziecku w otworzeniu się na innych. Dodatkowo każdy odpowiednio wychowany pies prorodzinny będzie miał pozytywny wpływ na dzieci z depresją