Rasowy ze schroniska

Często marzy nam się pies rasowy, ale nie stać nas na tak duży wydatek. Zamiast nabijać kieszeń pseudohodowców poszukajmy wymarzonej rasy w schronisku. Okazuje się, że bezpańskie bywają nie tylko kundelki, a psia "arystokracja" jest porzucana równie często...

Źródło: Shutterstock

Naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dużo psów rasowych lub w typie określonej rasy znajduje się w schroniskach dla zwierząt. Jeśli wybierzemy się do pobliskiego przytuliska z pewnością poczujemy się trochę jak na wystawie, kiedy naszym oczom ukażą się rasowe psiaki za kratami boksów. Rasowce trafiają do schroniska z tych samych powodów co kundelki – są porzucane, dlatego że znudziły się właścicielom albo zaczęły sprawiać problemy w skutek złego lub braku wychowania. Bardzo często pod bramy schronisk trafiają „wyeksploatowane” rasowe suczki z pseudohodowli, które wskutek chorób i wycieńczenia nie nadają się dalszej „hodowli”.

W Polsce powstało wiele organizacji non-profit pomagających w adopcjach psów rasowych. Takie organizacje wyszukują psy danej rasy lub w jej typie w schroniskach dla zwierząt i zamieszczają ich zdjęcia oraz opisy na swoich stronach internetowych lub fanpage na facebooku poszukując im domów stałych, tymczasowych lub funduszy na ich utrzymanie.

Można się nieźle zdziwić jak wiele rasowych psów znajduje się w schorniskach. Źródło: Shutterstock
Jeśli chcemy adoptować psa konkretnej rasy swoje poszukiwania zacznijmy od znalezienia organizacji zajmującej się adopcjami danej rasy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce rasę psa oraz słowo „adopcja”. Przeszukajmy również fora internetowe interesującej nas rasy, ponieważ znajdują się tam bardzo często wątki dotyczące adopcji psów będących w schroniskach lub psów do oddania należących do użytkowników forum.

Watro także zajrzeć na stronę internetową www.rasoweadopcje.cba.pl, która powstała na podstawie listy adopcyjnej prowadzonej na jednym z popularniejszych forów o psiej tematyce. Celem tej strony jest zbieranie i umieszczanie w jednym miejscu linków do stron psów rasowych i w typie rasy będących do adopcji, tak aby każdy miał łatwy i wygodny dostęp do tych informacji.

Oto niektóre z organizacji zajmujących się adopcjami psów rasowych:

Alaskan Malamute www.adopcjemalamutow.pl

Amstafy www.nadzieja-amstaffa.pl

Buldożki francuskie www.adopcjebuldozkow.pl

Charty www.chartywpotrzebie.pl

Golden retrievery www.aurea.org.pl

Husky www.soshusky.pl

Owczarki niemieckie www.owczarki.eu

Rottweilery www.rottka.org

Spaniele www.psitulisko.w.interia.pl

Sznaucery www.sznaucery.eadopcje.org

Wyżły SOS-dla-wyzla (FB)

Rasowe w schroniskach rasowe.wschroniskach (FB)