Rasowe mieszańce

Puugle, chorkie, cavachon, labradoodle... Brzmi zabawnie? A może znajomo? Te komicznie nazwane zwierzęta to nic innego jak psie hybrydy, coraz popularniejsze i wyjątkowo modne, szczególnie wśród celebrytów.

Puggle Puggle Źródło: shutterstock

Moda na psie hybrydy przybrała za oceanem spore rozmiary. Gwiazdy takie jak Jessica Simpson, Miley Cyrus czy  Ashley Judd są już szczęśliwymi posiadaczkami psich hybryd: chorkie, labradoodla oraz goldendoodla.

Uroczy cavachon. Źródło: shutterstock

Co to jest psia hybryda? Nic innego jak krzyżówka dwóch ras uznanych już przez związek kynologiczny. Pies, który przyjdzie na świat w wyniku tej krzyżówki nie jest rasowym psem w pełnym tego słowa znaczeniu, a jedynie mieszańcem dwóch konkretnych ras, wyhodowanym w zamierzonym celu.  Ludzie stworzyli psy rasowe w wyniku selektywnej hodowli kundli, a więc wybierając najbardziej pożądane i przydatne cechy. Teoretycznie psy hybrydowe powstają dokładnie w ten sam sposób.


Pies idealny

Labradoodle uważa się za psa idealnego. Źródło: shutterstock

Psy hybrydowe wyhodowano w ściśle określonym celu. Zamierzenie było proste:  stworzyć psa, który nie powoduje alergii, ale jest też użytkowy. I tak właśnie powstał Labradoodle, pionier wśród hybryd na całym świecie!

Głównym zamierzeniem twórców hybrydy było osiągnięcie dziedziczenia najlepszych cech dwóch ras. Krzyżowanie zwiększa pulę genetyczną nowo powstałej rasy, wpływając pozytywnie na stan zdrowia psów. Dzieje się tak, ponieważ krzyżując ze sobą dwie niespokrewnione rasy może dochodzić do zjawiska zwanego wybujałością genetyczną. Oznacza to, że osobniki są większe, zdrowsze, a mioty bardziej liczne. Oczywiście do krzyżówek koniecznie należy dobierać zdrowych rodziców, w innym wypadku ich dzieci mogły by dziedziczyć niepożądane geny, a co za tym idzie również choroby o podłożu genetycznym (są one praktycznie nieuleczalne). Krzyżówki te nie zmniejszyły jednak ryzyka wystąpienia chorób w typie dysplazji (wrodzonych wad), ponieważ wiele chorób uwarunkowanych jest wieloma genami, niezależnymi od rasy.

Czy psie hybrydy kiedykolwiek zostaną uznane przez kynologów za pełnoprawne rasy? Czy w Polsce staną się równie popularne, co w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Skandynawii? Czy dzięki mixowaniu ras powstanie pies doskonały? Aby odpowiedzieć na te pytania musimy jeszcze trochę poczekać i poobserwować  ciekawe zjawisko jakim jest powstanie rasowego kundla.