Puppy Bowl konkurencją dla Super Bowl

Super Bowl to największe wydarzenie sportowe w Stanach Zjednoczonych porównywalne z finałem Ligi Mistrzów w piłce nożnej czy pojedynkiem w finale piłkarskich Mistrzostw Świata. Nic dziwnego, że największe stacje telewizyjne postanowiły zorganizować konkurencyjne zawody sportowe z udziałem czworonogów, które jak wiadomo uwielbiają bawić się piłkami i doskonalić swoje umiejętności fizyczne.

Źródło: krysaia / Foter / CC BY-SA

W rezultacie na popularnym kanale Animal Planet hitem stał się program Puppy Bowl, w którym rywalizują ze sobą drużyny szczeniaków. Z kolei w przerwach widzów zabawiają koty prezentujące atrakcyjne przedstawienie, a w rolę cheerleaderek wcielają się pingwiny. W ubiegłym roku Puppy Bowl przyciągnął przed ekrany ponad dwanaście milionów widzów. Tegoroczna edycja z pewnością zainteresuje podobną lub nawet jeszcze większą liczbę miłośników sportu i zwierząt. Można w niej zobaczyć 66 szczeniaków, 28 kociaków i pięć pingwinów. Z wyjątkiem tych ostatnich zwierząt, wszystkie pozostałe są przeznaczone do adopcji i czekają na nowych opiekunów. Wszystkie szczeniaki i kociaki pochodzą ze schronisk z całego obszaru Stanów Zjednoczonych. Natomiast pingwiny można odwiedzić w ogrodzie zoologicznym w mieście Columbus położonym w stanie Ohio.

Podobnie jak w zawodach Super Bowl, gdzie widzowie wybierają najbardziej wartościowego zawodnika, w Puppy Bowl także przyznawana jest nagroda MVP dla najlepszego zdaniem obserwatorów czworonoga. Szczeniaki w wieku od 12 do 21 miesięcy rywalizują ze sobą na boisku o wymiarach 5.8 na 3 metry, które mieści się w telewizyjnym studio na nowojorskim Manhattanie i pod względem wyglądu przypomina prawdziwą arenę futbolu amerykańskiego. Celem zawodów jest zdobywanie punktów poprzez przyłożenie, czyli wbiegnięcie z piłką w pole punktowe przeciwnika znajdujące się na samym końcu boiska. Jedyna różnica polega na tym, że poza piłką czworonogi korzystają także z różnych zabawek, które usiłują przenieść poza linię końcową trzymając je w pysku. Przewidziane są też przerwy na uzupełnienie misek z wodą oraz kary na przykład za załatwienie się psa na boisku. Czworonogi reprezentują różne rasy psów, ale nie zawsze te największe i najsilniejsze fizycznie osiągają najlepsze wyniki. Do tej pory odbyło się już dziewięć edycji Puppy Bowl, a tegoroczna jest dziesiątą z kolei. Wśród dotychczasowych czworonożnych laureatów nagrody MVP odnaleźć można zarówno psy jak i suczki takich ras jak: Jack Russell terrier, pudel, samojed czy beagle. Prestiżowy tytuł otrzymywali także przedstawiciele mieszańców: mopsa z chihuahua, shih tzu z terrierem czy sznaucera z beaglem.

W tym roku podczas transmisji z zawodów Puppy Bowl zaprezentowany zostanie także reportaż zarejestrowany podczas wizyty dziennikarzy Animal Planet i szczeniaków w Białym Domu w Waszyngtonie. W akcji zobaczymy między innymi parę czworonogów należących do rodziny prezydenta Baracka Obamy o imionach Bo i Sunny, które zajmowały się szkoleniem szczeniaków występujących w Puppy Bowl. Gościem specjalnym reportażu będzie żona prezydenta USA - Michelle Obama.

Z Puppy Bowl rywalizuje emitowany na kanale Hallmark Kitten Bowl, w którym pierwszoplanowe role odgrywają mruczki. Zasady są podobne jak w Puppy Bowl, a w zawodach każdego roku bierze udział od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu kotów. Wszystkie zwierzaki mieszkają na co dzień w schroniskach i szukają nowych domów. Ich sylwetki oraz szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów dostępnej pod adresem http://www.hallmarkchannel.com/kittenbowl. Z kolei oficjalna witryna Puppy Bowl dostępna jest na stronie http://www.animalplanet.com/tv-shows/puppy-bowl

Źródło: Mother Nature Network, TheDailyBeast.com, Chicago Sun-Times, Hallmark Channel, Animal Planet