Pupil pupilowi przyjacielem. Honorowi dawcy krwi

Czy wiesz, że Twój przyjaciel może uratować życie innym zwierzętom? Dowiedz się, co zrobić, by Twój pupil został honorowym dawcą krwi. To wcale nie jest trudne! W Polsce niemal na takich samych zasadach jak u ludzi funkcjonują banki krwi i ich filie dla zwierząt. I tak jak u ludzi – zwierzęcej krwi ciągle brakuje. Warto pamiętać, że krew często bywa jedynym lekarstwem. Już jeden zabieg może pomóc uratować zdrowie i życie innych zwierząt. 

Źródło: Pixbulls

Przetaczanie krwi u ludzi, czyli popularna transfuzja, to zabieg, mający na celu substytucję utraconych składników po wypadku lub w czasie ciężkiej choroby. U ludzi zabieg ten, choć oczywiście w bardziej prymitywnej formie, wykonywany był podobno już w starożytności i chociaż dzisiaj lekarze szukają dla niego alternatywy – stosowany jest także współcześnie. Mało kto słyszał jednak o transfuzji krwi u zwierząt. Okazuje się jednak, że dokładne poznanie i opisanie grup krwi u kotów i psów umożliwiło przeprowadzenie zabiegu przetaczania krwi u naszych pupili niemal na takich samych zasadach jak u ludzi. Znajomość grupy krwi naszego pupila jest niezbędna, gdy jesteśmy hodowcami lub, gdy nasz pupil poważnie choruje i wymaga transfuzji. Dlatego nie należy się zastanawiać i warto choćby profilaktycznie poznać grupę krwi u naszego przyjaciela podczas najbliższych badań u weterynarza.

Pupil honorowym krwiodawcą

Dynamiczny rozwój krwiolecznictwa u zwierząt to zasługa ostatniej dekady. Związane jest to z jakościowym i ilościowym postępem funkcjonowania medycyny weterynaryjnej oraz poprawą świadomości i wiedzy na ten temat, co z kolei wiążę się między innymi z coraz częstszym poruszaniem tematyki krwiodawstwa u zwierząt w artykułach branżowych w Internecie i prasie.

Krew dla psa i kota

Aktualny stan wiedzy pozwala nam na wyodrębnienie aż trzynastu grup krwi u psów, z czego 8 jest uznawanych powszechnie na całym świecie i trzech grup krwi u kotów. O tym, jaką grupę krwi ma nasz pies, decyduje białko umieszczone na powierzchni krwinki czerwonej, nazwane antygenem psich erytrocytów DEA. U kotów sytuacja jest pozornie mniej skomplikowana - większość z nich posiada grupę A, mniejsza cześć grupę B, a gruba AB spotykana jest, szczególnie w Polsce, bardzo rzadko. U kotów jednak konieczne jest oznaczenie krwi zarówno u dawcy, jak i biorcy – mówiąc prościej: grupa krwi kociego dawcy musi być taka sama jak u kociego biorcy. U kotów nie ma więc uniwersalnych dawców z grupą 0 jak u ludzi.

Historia zwierzęcego krwiodawstwa

W Polsce pierwsze banki krwi dla zwierząt powstały dziesięć lat temu i od początku były czynne dwadzieścia cztery godziny na dobę przez cały rok. Z roku na rok psich i kocich dawców jest coraz więcej. Psy i koty, których właścicieli zdecydują, by ich pupile zostali dawcami, muszą być specjalnie do tego przygotowane. Niezbędnym warunkiem jest zdrowie, a także regularne przyjmowanie określonych szczepionek, odrobaczenie i zabezpieczenie przeciw pchłom i kleszczom. Pies dawca krwi powinien być w wieku od jednego roku do siedmiu lat i ważyć co najmniej dwadzieścia pięć kilogramów. Także wymogi wobec dawców kotów są dosyć rygorystyczne – kotek powinien być w wieku od dziesięciu miesięcy do siedmiu lat, ważyć co najmniej cztery kilogramy, być wolnym od chorób, takich jak FIV i Felv, i mieszkać w domu. Właściciele dawcy zwykle zobowiązani są do współpracy z ośrodkiem przez przynajmniej pół roku, w tym czasie krew pobierana jest od pupila kilka razy. Ale honorowe krwiodawstwo to nie tylko jeden z najprostszych i najtańszych sposobów dzielenia się z innymi zwierzakami i ich właścicielami, to także sporo miłych przywilejów dla naszego czworonoga. Oczywiście nie ma mowy tu o szkodliwej dla zwierząt czekoladzie, jednak po każdym oddaniu krwi nasz przyjaciel otrzyma porcję dobrej karmy, a także zapewnienie szczepień, badań i ochrony przeciw kleszczom oraz pchłom. 

Jak zgłosić swojego przyjaciela?

Warto pamiętać o tym, że regularne oddawanie krwi może uratować życie naszych ulubieńców. Zwierzęcy dawcy krwi, spełniający podane wyżej warunki, ciągle są poszukiwani w całej Polsce. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniej przychodni ze swoim pupilem. Adresy tego typu ośrodków dostępne są w Internecie, a także u każdego weterynarza.

Przydatne adresy:
http://www.krewdlapsa.com/
http://www.ratunekdlapsa.com/
http://www.klinikadlazwierzat.pl/uslugi/bank-krwi/