Puggle. Nieduży pies do towarzystwa

Przypomina mastiffa angielskiego w mniejszym wydaniu. Ten słodki pies to jedna z  trzech najbardziej popularnych hybryd. Puggle, mix mopsa z beaglem, to doskonały tropiciel, którego wręcz rozpiera energia.

Puggle Puggle Źródło: shutterstock

Skąd się wziął?

Krzyżówka mopsa z beaglem została wyhodowana w latach dziewięćdziesiątych. To bardzo energiczny i dokonały pies do towarzystwa. Łączy w sobie  kanapową osobowość mopsa z pełnym energii charakterem beagla. Puggle, dzięki genom beagli, mają znakomity węch i uwielbiają tropić. Podczas spacerów muszą dokładnie obwąchać dosłownie wszystko. Ten słodki piesek ma miły, wesoły pyszczek i oklapnięte uszy. Właścicielami takiej hybrydy są m. in. Uma Thurman, Kelly Osbourne i Julianne Moore.

Nietypowy głos

Te psy potrafią wyć i szczekać jednocześnie. Tę nietypową umiejętność zawdzięczają swoim rasowym rodzicom; mopsy uwielbiają szczekać, a beagle wyć.

Jak wygląda?

Puggle często nazywane są małymi psami do towarzystwa. Ważą przeciętnie od 3,5 do 15 kg. Te hybrydy są średniej wielkości, a ich sierść jest krótka, tak samo jak u mopsa i beagla. Występują w odmianach czarnej i wielobarwnej, najczęściej jednak w płowej z czarną kufą. Zdecydowanie przypominają miniaturkę mastiffa angielskiego. Mają króciutkie pyszczki, które mogą sprawiać problemy z higiena oraz oddychaniem. Cechą charakterystyczną tej hybrydy jest wyjątkowy ogon; połączenie kręconego ogonka mopsa i prostego ogona beagla. Aby szczenięta urodziły się zdrowe najlepiej pomieszać zdrowych i czystorasowych rodziców.

Charakter

Jest to energiczny pies do towarzystwa. Uwielbia tropić i kocha zadania węchowe. Jest wesoły i szybki. Puugle lubi dzieci, jest charakternym psem niedużych rozmiarów. Zdecydowanie to pies rodzinny, ale potrzebuje dużo ruchu, ponieważ ma skłonności do nadwagi.

Środowisko

Te hybrydy mogą mieszkać wszędzie, zarówno w domu jak i w bloku, ale trzeba pamiętać o tym, że lubią ruch i należy go im zapewnić jak najwięcej.

Zdrowie

Puggle mają tendencję do wad wrodzonych takich jak wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, epilepsja czy choroby serca.

Pielęgnacja

Pielęgnacja tych hybryd jest bardzo prosta. Większej uwagi jednak wymagają fałdki na pyszczku, które trzeba regularnie czyścić, w innym wypadku mogą pojawić się choroby skóry i odparzenia.

Szkolenie.

To bardzo inteligentne, ale też bardzo uparte psy. Jeśli chcemy osiągnąć pożądane rezultaty tresurę należy rozpocząć jak najwcześniej. Szkolenie może być czasochłonne.

Puggle są psami bardzo rodzinnymi, uwielbiają biegać i kochają swoich właścicieli. Bardzo się do nich przywiązują. Doskonale nadają się dla młodych rodzin, w których nie będą się nudzić. Ten pies musi działać! Jeżeli szukasz energicznego psa, puggle jest dla Ciebie idealny!