Pudel laureatem Palm Dog Award

Pod koniec maja zakończył się festiwal filmowy w Cannes. Główną nagrodę Złotą Palmę przyznano filmowi zatytułowanemu „Życie Adeli”, którego reżyserem jest Tunezyjczyk Abdellatif Kechiche. Z kolei Palm Dog Award dla najlepszego czworonoga na dużym ekranie otrzymał biały pudel o imieniu Vincent, który wystąpił w filmie „Behind the Candelabra”.

Złota Palma i Palm Dog Award zostały przyznane Złota Palma i Palm Dog Award zostały przyznane Źródło: Internet

Behind the Candelabra” to biograficzna opowieść o ostatnich latach życia znanego amerykańskiego pianisty i piosenkarza polskiego pochodzenia Władzia Valentino Liberace'a. Matką artysty była urodzona pod koniec XIX wieku w Polsce Frances Żuchowska, a ojcem Włoch Salvatore Liberace. Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej Liberace prowadził popularny program w amerykańskiej telewizji oraz występował w największych salach koncertowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Szybko zdobył ogromną popularność i za zasługi na rzecz kultury uhonorowano go między innymi gwiazdą w hollywoodzkiej Alei Sław.

W filmie wyreżyserowanym przez Stevena Soderbergha pudel gra ukochanego psa Liberace'a o imieniu Baby Boy, który choruje na postępującą ślepotę. Jego opiekun bezskutecznie szuka pomocy dla swojego pupila. Gdy spotyka młodego i niezwykle przystojnego Scotta Thorsona przekonuje się, że oprócz uroku osobistego, jego przyszły partner potrafi dodatkowo wyleczyć wzrok chorego czworonoga. W ten sposób pudel Baby Boy ma swój udział w nawiązaniu silnej emocjonalnej więzi pomiędzy mężczyznami. Uradowany Liberace obiecuje nastoletniemu Thorsonowi adopcję i pomoc w osiągnięciu sukcesu w Hollywood. Przez pięć lat mieszka z nim w swojej rezydencji, ale postępujące uzależnienie od narkotyków Scotta staje się źródłem coraz poważniejszych konfliktów. W końcu Liberace postanawia zakończyć swój związek z Thorsonem. Wówczas Scott znajduje adwokata i usiłuje uzyskać udział w części ogromnego majątku artysty, ale otrzymuje zaledwie około 100 000 dolarów, dwa samochody i dwa psy od swojego byłego partnera, który rok później umiera na AIDS.

Drugie miejsce zajęły psy, które wystąpiły w filmie „The Bling Ring” opowiadającym autentyczną historię nastolatków z Kalifornii specjalizujących się w okradaniu rezydencji znanych amerykańskich celebrytów. Na festiwalu w Cannes przyznano także kilka innych mniej znanych nagród. Za najlepszy film o tematyce LGBT uznano francuski dramat „Stranger by the Lake”. Nagroda Jury Ekumenicznego została przyznana filmowi pod tytułem „Przeszłość” Z kolei Wulkanem za efekty techniczne uhonorowano dramat „Grigris”.

 

Źródło: Variety, Time