Psy z włosami zamiast sierści - poznaj te rasy!

Większość osób uważa, że włosy i sierść u psów to to samo. To błędne myślenie, ponieważ te dwa pojęcia znacznie się różnią. Sierść posiada większość naszych czworonożnych przyjaciół. Jej główną cechą jest to, że składa się z dwóch elementów, tzn. włosa okrywowego i podszerstka, który zapewnia psu ciepło i chroni przed wilgocią. Włosy to okrywa bez podszerstka, która jest charakterystyczna dla niektórych ras.

Źródło: pixabay.com

Psie włosy nieustannie rosną, rzadko i słabo linieją. Oczywiście, włosy wypadają, tak samo, jak u ludzi, ale ilości nie są duże. Rasy psów z włosami wymagają innej pielęgnacji niż ta, jaka jest zalecana dla czworonogów z sierścią.

Włos okrywowy – co warto o nim wiedzieć?

Włos okrywowy o ten, który widzimy na zewnątrz. Jest miękki i miły w dotyku, ale brak podszerstka, czyli dodatkowej warstwy powoduje, że psy wymagają zwykle dużej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu włosy będą lśniące, miękkie i przyjemne w dotyku. O włosy czworonożnych przyjaciół trzeba dbać systematyczne, w przeciwnym razie pojawią się kołtuny, włosy będą się przetłuszczać i wypadać. Brak codziennej pielęgnacji może również wywołać łupież i inne choroby skóry.

Codzienna pielęgnacja psów z włosami

Psy, które mają włosy, są wymagające, trzeba poświęcić im sporo czasu. Zabiegi pielęgnacyjne należy zacząć naj najwcześniej, dzięki temu psiak przyzwyczai się do codziennej pielęgnacji, nie będzie dla niego stresująca. Zaleca się codzienne czesanie odpowiednimi szczotkami, regularne kąpiele i wizyty u psiego fryzjera. Do czesania idealnie nadają się grzebienie o rzadkich zębach lub szczotki z naturalnego włosia. Psiaki powinny być kąpane co najmniej raz na dwa miesiące, specjalnymi środkami do pielęgnacji włosów. Po kąpieli niezbędne są balsamy i odżywki. Należy pamiętać, że u psów włosy rosną również w uszach. Trzeba je regularnie usuwać, ponieważ przez zaniedbanie może dojść do poważnych chorób, m.in. zapalanie ucha wewnętrznego.

Ochrona przed zimnem

Psy bez podszerstka nie mają warstwy, która chroni je przed niskimi temperaturami, dlatego trzeba im pomóc zadbać o izolację od zimna. W zimie psy z włosami powinny nosić specjalne ubranka, które będą zapobiegać wychłodzeniu ciała. Spacery w czasie niskich temperatur nie powinny być długie, ponieważ psy mogą się przeziębić. Szczególnie narażone na wychłodzenie są małe psy z włosami, które szybko marzną i potrzebują okrycia przed wiatrem, wilgocią czy mrozem nawet na krótkim spacerze. 

Pies z włosami dla alergików

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy rasy psów z włosami nie uczulają. Zdania na ten temat są podzielone, ponieważ czynnikiem alergizującym nie jest sierść, tylko wydzielina, która znajduje się na skórze, a także ślina, mocz i łzy psa.  Na pewno psy bez podszerstka mniej uczulają, włosy nie wypadają i nie rozsiewają alergenów. Dużą zaletą psów z włosami jest to, że włosy rzadko wypadają, dlatego nie ma potrzeby nieustannego odkurzania i mycia podłóg. Włosy łatwo usunąć, w przeciwieństwie do sierści nie wpijają się w dywany czy fotele. Nawet w okresie linienia wypadanie jest mocno ograniczone. 

Najbardziej znane rasy psów z włosem okrywowym

Psów z włosami jest całkiem sporo. Są najczęstszej niewielkich rozmiarów, ale w tej grupie są również psy o pokaźnych rozmiarach, o różnym umaszczeniu.

Najpopularniejsze rasy to:

  • Maltańczyk – rasa, która w ostatnich latach zyskała dużą popularność. To nieduże psy z białym włosem, o radosnym i łagodnym usposobieniu. Świetnie sprawdzają się jako towarzysze dzieci, lubią zabawy i pieszczoty. Są łagodne i cierpliwe, pełne niespożytej energii. Nie lubią samotnego spędzania czasu. Zdarza się, że są hałaśliwe i często szczekają. Włosy maltańczyków potrzebują regularnej pielęgnacji. Powinny być codziennie szczotkowane i co kilka miesięcy strzyżone.
  • Yorkshire terier – yorki to jedna z najpopularniejszych ras, która podbiła serca ludzi na całym świecie. Rasa początkowa była wykorzystywana do polowań na gryzonie, ale z czasem trafiła do naszych serc i łóżek. Ich włos jest miękki, delikatny, lśniący, ale wymaga regularnej pielęgnacji. Psy są pełne energii, wesołe, chętne do zabaw, ale lubią mieć swoje zdanie, zachował się u nich również zmysł myśliwski. Wymagają częstych spacerów, nie są typem kanapowca. Niski wzrost nie przeszkadza im być odważnymi i pewnymi siebie. Yorki źle znoszą niskie temperatury, deszcz i wiatr. Szybko marzną, dlatego dla zachowania dobrego zdrowia muszą nosić psie okrycia.
  • Charcik włoski – to rasa mniej popularna, choć idealna dla rodzin z dziećmi. Psy mają krótką pokrywą włosową, dlatego nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Włosy są miękkie, miłe w dotyku, rzadko wypadają. Charciki są wesołe, pełne życia, skore do zabaw.
  • Bichon frise – to kolejna rasa idealna dla rodzin z dziećmi. Psy mają biały, długi i kręcony włos, który należy regularnie czesać i przycinać. Są żywiołowe, przyjaźnie nastawione, lubią spędzać czas ze swoimi ludźmi. Uwielbiają zwracać na siebie uwagę opiekuna i być w centrum zainteresowanie. Wykazują się cierpliwością, łagodnością i posłuszeństwem. Są chętne do nauki, dlatego warto zapisać je na szkolenie.
  • Bokser – znana rasa, którą cechuje pozytywne nastawienie do świata. Boksery to wieczne dzieci, które kochają zabawę, ruch i towarzystwo ludzi. Źle znoszą samotność. Maja krótki i twardy włos, który wymaga regularnych kąpieli i stosowania odżywek pielęgnujących.
  • West highland white terrier – to kolejna nieduża rasa psów, która słynie z tego, że rzadko uczula. Westie są idealne dla alergików. Ich włosy są dość wymagające, potrzebują strzyżenia, trymowania, regularnych kąpieli i wizyt u fryzjera. Psy są energiczne, mają silny instynkt myśliwski. Wymagają dużej dawki codziennego ruchu.
  • Shih Tzu - to małe psy z włosami o wielkim sercu. Są lojalne, czułe i przyjacielskie. Shih Tzu uwielbiają spędzać czas z domownikami, kochają zabawy i pieszczoty. Sprawdzą się jako psy z włosem dla dzieci. Nie potrzebuje dużej przestrzeni, dlatego idealnie nadaje się do mieszkań w blokach. Ich włosy są długie i miękki, mają tendencje do kołtunienia. Wymagają regularnego podcinania i codziennego rozczesywania.
  • Hawańczyk – kolejna ciekawa rasa psów rodzinnych. Są przyjazne, żywiołowe, oddane swojemu właścicielowi. Nie lubią samotności, wolą przebywać w towarzystwie człowieka. Są urocze i mają piękny włos, który trzeba regularnie szczotkować.
  • Samoyed – to duży pies o pięknych włosach. Osiąga wagę ok. 30 kg. Kiedyś był psem pracującym, obecnie nadaje się do domów. Może brać udział w psich sportach, ponieważ potrzebuje dużo ruchu i długich spacerów. Często pracują jako psy ratownicze. Samoyedy uwielbiają dzieci i zabawę. Mają długie i puszyste włosy z obfitym podszerstkiem.
  • Pudel – uważa się, że to jedna z najinteligentniejszy ras psów. Pudle są podatne na naukę i szkolenia, szybko uczą się komend i sztuczek. Lubią ruch i  długie spacery. Występują w różnych wielkościach, od toy do pudla dużego. Ich sierść prawie zupełnie nie wypada. Pudle są odporne na choroby, często w dobrym zdrowiu dożywają 15-16 lat. 

Jak widać, ras psów z włosami jest sporo. Każdy kto chce bliżej poznać się z tą cechą, może wybrać psa idealnego dla siebie, o preferowanym rozmiarze i cechach charakteru. Psy z włosami są tak samo kochane jak rasy z sierścią, wymagają jedynie nieco więcej pielęgnacji. Regularnie czesane i kąpane odwdzięczą się miłą sierścią, której dotyk jest niezwykle przyjemny i relaksujący.