Psy z pomocą sejmowym strażnikom

Psy to nie tylko najlepsi przyjaciele człowieka, ale też najlepsi pomocnicy. Kancelaria Sejmu „zatrudniła” w ostatnich miesiącach dwa czworonogi, które będą pomagać Straży Marszałkowskiej m.in. w kontroli pojazdów, bagaży, czy też przesyłek.

Źródło: pixabay.com

Psy, które mają do dyspozycji strażnicy na Wiejskiej, są specjalnie wyszkolone oraz przeszły rygorystyczne testy. Ich umiejętności to np. wykrywanie niebezpiecznych substancji, co umożliwiają zwierzętom ogromny zakres i zdolności węchu.

Kancelaria nie podała jednak imion, miejsca pochodzenia, ani kosztów czworonogów. Chociaż jak cytuje gazeta.pl: „Sam zakup takiego psa to może być koszt ok. 10 tys. zł” – mówi poseł  Paweł Suski z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Futrzani bohaterowie

Nie jest to jedyna forma pomocy, jaką psy udzielają ludziom. Bardzo często słyszymy bowiem o bohaterskich psach policyjnych, którzy jako pełnoprawni funkcjonariusze łapią przestępców. W naszym portalu pisaliśmy m.in. o owczarku Geberi, który to pomógł odnaleźć wandali (wszystko działo się woj. podlaskim). Dwaj mężczyźni wybili szyby i uszkodzili psią budę. Pies podjął trop i doprowadził policjantów do podejrzanych. Czy bez jego pomocy udałoby się tak błyskawicznie rozwiązać sprawę?

 

Źródło:gazeta.pl