Psy towarzyszące - Od Chihuahua po doga

Egzamin na Psa Towarzysza jest doskonałym sprawdzianem posłuszeństwa psa niezbędnego w życiu codziennym z czworonożnym przyjacielem. Każdy właściciel wraz ze swoim podopiecznym powinien przystąpić do takiego egzaminu.

Źródło: Shutterstock

Szkolenie, egzaminy i zawody psich towarzyszy skierowane oraz przeznaczone są dla wszystkich ras psów i mieszańców. Niestety udział w egzaminie i zawodach mogą brać psy, które należą do członków ZKwP. Chociaż niektóre prywatne ośrodki szkolenia psów, proponują i organizują egzaminy z zakresu posłuszeństwa podstawowego czy ogólnego dla swoich klientów, również wydając dyplomy uczestnikom „wewnętrznego egzaminu”.

Egzamin PT to świetna okazja do sprawdzenia stopnia wyszkolenia w zakresie posłuszeństwa swojego psa, jak również możliwość pochwalenia się czworonogiem i jego umiejętnościami, które są wynikiem naszej współpracy z psem.

Korzyści ze szkolenia, egzaminów i zawodów PT:

  1. Szkolenie w zakresie posłuszeństwa przydaje się na co dzień
  2. Z wyszkolonym psem żyje się lepiej
  3. To wspaniała okazja na wspólne spędzanie czasu
  4. Na szkoleniu, egzaminach i zawodach można poznać wielu innych ludzie dzielących tę samą psiarską pasję
  5. To doskonała okazja do wykorzystania naturalnych zdolności i chęci do pracy naszych psów

Egzaminy na Psy Towarzyszące przeprowadzane są przez wykwalifikowanych sędziów, którzy oceniając psy biorą pod uwagę ich możliwości fizyczne i psychiczne. Wiadomo, że mastif tybetański nie będzie tak zwinny i szybki jak border collie czy owczarek niemiecki. Również przeszkody i ciężar koziołka przeznaczonego do aportowania jest dostosowany do możliwości fizycznych danego czworonoga. Nie moglibyśmy wymagać, że maleńka chihuahua pokona tę samą przeszkodę co chart afgański. Tak więc egzaminy PT dostosowane są do wszystkich czworonogów biorących w nich udział. Regulaminy i sędziowie starają się jak najbardziej wyrównać szanse między zróżnicowaną budową, charakterem i innymi predyspozycjami wszystkich ras psów i ich mieszańców. Właśnie dlatego PT to sport dla każdego psa, który warto polecać każdemu właścicielowi tych czworonogów. Umiejętności psa zdobyte na kursie szkolenia i poświadczone zdanym egzaminem Psa Towarzyszącego przydają się nie tylko na zawodach, ale przede wszystkim w życiu codziennym.

 

ŹRÓDŁA: Karin Wimmer-Kieckbusch, Wolny czas z psem, Warszawa, 1997.