Psy ratują gepardy w Afryce

Gepardy to najszybsze dzikie koty na świecie. Na dystansie kilkuset metrów potrafią biegać z prędkością dochodzącą do 120 km/h. Ponadto cechuje je bardzo niski stopień agresji w stosunku do człowieka, a ich ataki na ludzi praktycznie się nie zdarzają. Niestety pomimo swoich dużych możliwości fizycznych te wspaniałe zwierzęta zagrożone są wyginięciem. Dlatego od wielu lat podlegają ochronie. Od niedawna o ich bezpieczeństwo dbają nawet psy.

Gepardy to najszybsze ssaki na świecie Gepardy to najszybsze ssaki na świecie Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Pierwotnie gepardy występowały prawie na całym obszarze Afryki z wyjątkiem najtrudniej dostępnych fragmentów dżungli i pustyń. Obecnie zasięg ich występowania ogranicza się do południowej i wschodniej części kontynentu. Szacuje się, że na całym świecie pozostało już jedynie około dziesięciu tysięcy gepardów żyjących w naturalnym środowisku. Dlatego utworzono organizację o nazwie Cheetah Conservation Fund, która zajmuje się ratowaniem tych wspaniałych dzikich kotów przed wyginięciem. Niedawno założycielka pełniąca jednocześnie funkcję dyrektora tej organizacji Laurie Marker wprowadziła nowy program, w który zaangażowane zostały psy.

Jedną z przyczyn wymierania gepardów jest zmniejszanie się naturalnych obszarów ich występowania w wyniku rozwoju miast i wsi. Ponadto afrykańscy farmerzy obwiniają często dzikie koty o atakowanie zwierząt gospodarskich. Dlatego bez skrupułów je zabijają, jeśli tylko pojawią się w pobliżu farm i wiosek. Do tego dochodzi kłusownictwo i nielegalny handel gepardami, które na czarnym rynku osiągają zawrotne ceny.

W rezultacie do wiosek, których mieszkańcy skarżyli się na straty spowodowane przez gepardy, trafiły owczarki anatolijskie. Lokalni farmerzy zauważyli, że dzięki ich pomocy ilość zwierząt gospodarskich, które padły ofiarą gepardów, spadła o ponad 80%. W rezultacie zaprzestali zabijania dzikich kotów. W ten sposób pracownicy Cheetah Conservation Fund mają nadzieję na uratowanie znacznej części gepardów. Szczegółowe informacje na temat organizacji można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej dostępnej pod adresem http://cheetah.org/

 

Źródło: NBC San Diego