Psy preferują osoby, które się uśmiechają

Czworonogi to bardzo inteligentne zwierzęta, które rozumieją znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Najnowsze wyniki badań potwierdziły, że psy potrafią rozpoznawać nastrój człowieka obserwując mimikę jego twarzy. Dzięki temu są w stanie bardzo łatwo ocenić, kiedy ich opiekun jest zły, a kiedy zrelaksowany i zadowolony. Jednocześnie potwierdziło się, że zwierzęta źle znoszą negatywne emocje ludzi w swoim otoczeniu i dlatego preferują osoby pogodne oraz spokojne.

Większość psów potrafi właściwie rozpoznać nastrój swoich opiekunów Większość psów potrafi właściwie rozpoznać nastrój swoich opiekunów Źródło: Lifesize/Thinkstock

Badania nadzorował Corsin Müller – naukowiec i behawiorysta pracujący w instytucie Messerli Research Institute na Uniwersytecie Weterynaryjnym w Wiedniu. Początkowo do badań wyselekcjonowano 24 czworonogi, ale trzynaście z nich odpadło w trakcie poszczególnych prób ze względu na wielorakie powody. Przykładowo w niektórych sytuacjach, opiekunowie zwierząt nie byli w stanie pogodzić codziennych obowiązków z regularnym dowożeniem swoich pupili do laboratorium. Ostateczne wyniki zostały więc opracowane na podstawie obserwacji i badań z udziałem jedenastu psów.

Zdaniem naukowców zdolność do rozpoznawania nastroju człowieka na podstawie mimiki jego twarzy wynika z wielowiekowego życia czworonogów u boku ludzi. Wraz z upływem lat, psy uczyły się oceniać samopoczucie swoich opiekunów, obserwując ich codzienne życie i zachowanie w różnych sytuacjach. Szczegółowe wyniki badań dotyczących tego zagadnienia opublikowane zostały w naukowym czasopiśmie Current Biology. Z jego zawartością można zapoznać się na stronie internetowej dostępnej pod adresem http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(14)01693-5.

 

Źródło: Current Biology, Mother Nature Network