Psy oglądają coraz więcej TV

Właściciele spędzają przed telewizorami całe dnie zamiast pójść na spacer, a ich psy... wciągają się w kolejne seriale. Brzmi jak żart? Powstają już programy telewizyjne skierowane prosto do psów.

Źródło: Dog TV, materiały prasowe

Niektórzy twierdzą, że ich psy są zupełnie niezainteresowane tym, co dzieje się na ekranie telewizora, podczas gdy inni przyznają, że pies potrafi z zainteresowaniem patrzeć na to, co pokazywane jest na ekranie, a nawet mieć swoje ulubione programy. To, czy twój czworonóg lubi oglądać telewizję, zależy od wielu czynników.

 Wszystko zależy od oczu

Pierwszym z powodów, dla których psy rzadziej wpatrują się w ekran niż ludzie jest to, jak różne są psie i ludzkie oczy. Oko zwierzęcia "zaprojektowane" jest, by wyłapywać najmniejszy ruch. Przeciętny obraz telewizyjny odświeża się 60 razy na minutę. Ludzkie oko może zarejestrować migotanie o mocy 55Hz, więc obraz telewizyjny wydaje się ciągły. Z kolei psi wzrok wyłapuje drgania o częstotliwości 75Hz, przez co obraz telewizyjny może być dla psów nieco rozmazany. Przez to wydaje się być mniej realny i niektóre psy nie zwracają na niego uwagi. Inne czworonogi potrafią jednak skupić się na tym, co pokazywane jest na ekranach, a nawet odpowiadać np. na szczekanie psa pokazywanego w telewizji.

 Coraz ciekawsze programy

Ostatnie zmiany technologiczne wpływają na fakt, że coraz więcej zwierząt może oglądać telewizję. Ekrany są większe i mają lepszą jakość, zwiększa się także częstotliwość odświeżania obrazu. Coraz częściej właściciele obserwują psy, które oglądają z zainteresowaniem np. programy przyrodnicze. Z pierwszych badań wynika, że psy są najbardziej zainteresowane obrazami nakręconymi z ich punktu widzenia, czyli z nisko ustawionej kamery. Nie wszyscy domowi pupile lubią jednak oglądać telewizję, bo ekrany są zwykle umiejscowione dla nich za wysoko.

Sposób na to znaleźli właściciele domów opieki dla zwierząt - stawiają telewizor na ziemi i włączają programy przyrodnicze, co potrafi zająć psy na długie godziny. Zaobserwowano przy tym, że psy nie lubią oglądać kreskówek, bo w animowanych czworonogach nie rozpoznają własnej rasy. Trwają badania nad stworzeniem pierwszego programu skierowanego prosto do tych zwierząt. Dzięki temu można będzie uczyć samotne zwierzęta socjalizacji ze zwierzętami, choćby tymi znanymi z ekranu.