Psy naprawdę nas kochają!

Oksytocyna wytwarzana w podwzgórzu, działa bezpośrednio na mózg i zwiększa przywiązanie do siebie ludzi, zwierząt i jak się okazuje - także ludzi do zwierząt i odwrotnie. 

Psy kochają ludzi Psy kochają ludzi Źródło: Shutterstock

Najnowsze badania naukowców mówią, że psy i koty kochają na takiej samej zasadzie co ludzie. Profesor Paul J. Zak z Uniwerystetu Kalifornijskiego jest prekursorem badań nad oksytocyną, czyli hormonem nazywanym hormonem miłości czy przytulania. Naukowiec postanowił sprawdzić, czy oksytocyna wydziela się zwierzętom podczas kontaktów z przedstawicielami innych gatunków.

Oksytocyna pełni podobną rolę u wszystkich ssaków, a więc jej poziom podnosi się na widok dzieci, partnera czy innego członka należącego do tego samego stada, ale jak to wygląda w kontaktach między różnymi gatunkami? Zak postanowił to sprawdzić i  zaaranżował badania w schronisku dla zwierząt, gdzie poddał badaniom nietypową parę przyjaciół: kozła i psa kundelka.

Podczas eksperymentu obu zwierzakom pozwolono przez piętnaście minut się pobawić, po czym zbadano poziom oksytocyny w ich organizmach. U psa wzrósł on o 48 procent, co odpowiada wzrostowi poziomu oksytocyny u człowieka, gdy kontaktuje się z bliskim przyjacielem. Tymczasem u kozła poziom oksytocyny wzrósł aż o 210 procent, co może wskazywać na to, że koziołek po prostu zadurzył się w psie.

W ten sposób naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego potwierdzili to, co dla wiedzieliśmy od dawna – psy kochają tak samo swoich opiekunów, jak oni swoich pupili.