Psy jak pięciomiesięczne dzieci

Ostatnie badania nad inteligencją psów wykazują, że nasi pupile dorównują intelektualnie pięciomiesięcznym dzieciom i posiadają podobne do nich umiejętności.

Źródło: Shutterstock

Słuszność panującego dotychczas przekonania mówiącego, że wraz z rozwojem mózgu niemowląt, uczą się one dostrzegać działania innych ludzi, była zarezerwowana jedynie dla ludzi i dla innych ssaków naczelnych. Badania prowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Mediolanie dowiodły, że psy posiadają umiejętności podobne do niemowlęcych i podobnie jak pięciomiesięczne dzieci mogą rozpoznawać zachowanie zorientowane na osiąganie celów i wypełnianie zadań.

Oznacza to, że psy wiedz,ą jak komunikować się z ludźmi, gdy coś ważnego ma dopiero się wydarzyć (takiej umiejętności uczą się właśnie dzieci już w niemowlęcych latach).

Źródło: www.kochampsy.org

Eksperyment naukowy przeprowadzony na uniwersytecie mediolańskim był już wcześniej skonstruowany dla pięciomiesięcznych dzieci. Tym razem użyty został na grupie 50 psów. W eksperymencie pies obserwował człowieka, używającego dwóch przedmiotów – konewki i globusa. Początkowo pies obserwował kręcenie globusa, po czym konewkę i globus zamieniono miejscami. Pies obserwował ponownie człowieka z globusem, ale w nowym miejscu. Gdy osoba zaczęła używać konewki, uwaga psa przeniosła się na konewkę. 

Tym razem pies, podobnie jak dziecko, skupiał dłużej swoją uwagę na człowieku, a nie na miejscu, na które patrzył za pierwszym razem.

W ostatnim kroku eksperymentu pies dłużej przyglądał się osobie używającej nowego przedmiotu w znajomym miejscu, natomiast krócej uwagę skupiał na znajomym obiekcie w nowym miejscu. Naukowcy wyciągnęli z tego wniosek, że nie tylko ssaki naczelne mogą postrzegać działania innych osób jako zorientowane na wypełnianie zadań i osiąganie celów.