Psy będą pilnować bazy rakietowej

W Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie odbywają się egzaminy końcowe dla psów, które niedługo odbędą służbę w siłach zbrojnych. Dziennik „Rzeczpospolita" podaje, że w grupie tej po raz pierwszy znalazły się czworonogi patrolowo-obronne, które będą służyły w Batalionie Ochrony Bazy w Redzikowie.

Pies podczas szkolenia Pies podczas szkolenia Źródło: Ośrodek szkolenia psów w Celestynowie

Nie wiadomo jeszcze, czy do Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie trafi więcej tak przeszkolonych psów. Owczarki belgijskie zostały zakupione w przetargu od prywatnych hodowców. Na szkolenie trafiły młode psy (do 2,5 lat). Wszystkie przeszły wymagane badania i testy sprawdzające predyspozycje. 

Podczas pięciomiesięcznego kursu wojskowi razem ze zwierzętami uczą się wykonywania określonych zadań. Niezależnie od specjalności danego psa, tresura rozpoczyna się od nauki posłuszeństwa. 


W Celestynowie, jak informuje środowa „Rzeczpospolita", szkolenie odbywają też psy wartownicze (same patrolują teren), do wykrywania materiałów wybuchowych (dla jednostek saperskich), a także narkotyków (dla Żandarmerii Wojskowej).