Psie zaprzęgi ścigają się na Alasce w Iditarod

Na początku marca psie zaprzęgi jak co roku o tej porze stanęły na starcie prestiżowego wyścigu Iditarod. Zawody rozpoczęły się w stolicy Alaski Anchorage, a zakończą się w położonej na Półwyspie Seward miejscowości Nome. Długość trasy wynosi ponad tysiąc mil, a więc prawie dwa tysiące kilometrów. Najlepsze psie zaprzęgi potrzebują na jej pokonanie dziewięciu dni.

Dużym wyzwaniem podczas Iditarod są zmienne warunki pogodowe Dużym wyzwaniem podczas Iditarod są zmienne warunki pogodowe Źródło: © Al Grillo/AStock/Corbis

W tegorocznej edycji do zmagań w wyścigu Iditarod stanęło 69 maszerów (przewodników psich zaprzęgów). Niektórzy wycofali się jednak już na pierwszych etapach. Obecnie w zawodach bierze udział już tylko 56 zespołów reprezentujących w większości Stany Zjednoczone. Ostatnim pochodzącym z Europy maszerem, który wygrał te zawody był Norweg Robert Sørlie. Był to jego drugi tryumf w tym prestiżowym wyścigu. Najlepszym Europejczykiem w historii Iditarod był jednak Szwajcar Martin Buser, który cztery razy wygrywał te uznawane za jedne z najbardziej wymagających na świecie zawody.

W gronie tegorocznych faworytów do zwycięstwa wymienia się Mitcha Seavey'a i jego syna Dallasa Seavey'a, którzy tryumfowali w dwóch ostatnich edycjach Iditarod. Zawody są bardzo ważnym wydarzeniem także dla mieszkańców miejscowości i wiosek znajdujących się na trasie wyścigu. Psie zaprzęgi są wszędzie witane z entuzjazmem i zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony mieszkańców. Przebieg zawodów można śledzić w sieci na oficjalnej stronie dostępnej pod adresem http://iditarod.com/. Warto także obejrzeć ciekawy reportaż w całości poświęcony Iditarod dostępny na oficjalnym kanale znanego dziennikarza Mariusza Maxa Kolonko.

 

Źródło: PawNation, Iditarod, YouTube