Psie układy

Psi system organów jest skomplikowany i bardzo porównywalny do ludzkiego. Istnieją jednak pewne cechy charakterystyczne tylko dla psiego gatunku. Warto zapoznać się z podstawową budową układów psa w celu lepszego zrozumienia jego potrzeb i funkcjonowan jego organizmu.

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy psa podzielony jest na odcinki o bardzo wyspecjalizowanych celach. To właśnie z układu pokarmowego pies otrzymuje potrzebne do życia i niezbędne dla prawidłowego rozwoju substancje odżywcze. Pies jest mięsożerny i jego układ pokarmowy dostosowany jest głównie do przetwarzania mięsa, czyli dość krótki połączony z gruczołami trawiennymi: wątrobą i trzustką. Rozpoczyna się jamą gębową, następnie przechodzi w przełyk, który przetransportowuje pokarm w niezmienionej formie do żołądka. Tuż za przeponą, pomiędzy przełykiem, a żołądkiem znajduje się połączenie nazywane „wypustem”. Żołądek psa jest spory i zwiera dużą liczbę soków trawiennych, jego zakończenie to odźwiernik żołądka, który znajduje się z jego boku.

W przypadku niektórych psów, szczególnie tych dużych ras, żołądek jest narażony na skręcenie. Dlatego nigdy nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której pies wychodzi na spacer pobiegać tuż po jedzeniu! Skręt żołądka może doprowadzić nawet do śmierci.

Odźwiernik żołądka przechodzi w jelito cienkie składające się z trzech odcinków: krótka dwunastnica, najdłuższe jelito czcze i krótkie jelito kręte, które łączy jelito cienkie z grubym. W jelicie cienkim przyswajana jest największa ilość substancji odżywczych. Jelito grube zakończone jest odbytem i łączy się z nim kanałem odbytu.

Układ krążenia i układ oddechowy

Najważniejszymi elementami są tutaj serce oraz płuca. Serce pompuje krew do tętnic i żył, dzięki temu organizm psa zostaje dotleniony. Prawa połowa serca (przedsionek i komora) przyjmuje krew z organizmu i dostarcza do płuc dwutlenek węgla. Lewa komora przyjmuje krew niosącą tlen i rozprowadza ją po organizmie. Obydwa płuca zajmują dużą część klatki piersiowej i składają się z kilku płatów. Serce znajduje się po środku klatki piersiowej, pomiędzy trzecim i szóstym żebrem. Średnio serce psa uderza 90 razy na minutę, a w sytuacjach dużego stresu czy wysiłku puls nawet wzrosnąć do 200. Częstotliwość zależy też od wielkości, wieku i kondycji psa. Częstotliwość oddechu w spoczynku to około 15, 20 oddechów na minutę, ale kiedy pies jest bardzo zmęczony może przekroczyć nawet 200!

Układ moczowy

Pęcherz moczowy i nerki znajdują się w okolicy lędźwiowej, w jamie brzusznej psa. Nerki odpowiadają za filtracje krwi i produkcję moczu. Dzięki temu zapewniają równowagę fizjologiczną organizmu. Pęcherz moczowy psa jest dość elastyczny i może się rozciągać, dlatego pies dorosły może sikać rzadziej niż szczenię, którego pęcherz moczowy jest jeszcze bardzo mały. Wydalanie moczu odbywa się za pomocą cewki moczowej, u samców to długi odcinek, którym wydobywa się również nasienie, a u samic jest krótki i autonomiczny.

Znając podstawy psiej anatomii i fizjologii łatwiej zrozumieć potrzeby pupila oraz zainterweniować w odpowiednim momencie, wyłapując schorzenia. Warto obserwować ciało psa, dzięki temu lepiej je znamy i nie jesteśmy zaskoczeni, kiedy coś zaczyna szwankować lub zmieniać się. Każdy świadomy posiadacz psa powinien pokrótce zapoznać się z tajnikami psiego organizmu.

Źródło: 2005; Pierre Rousselt-Blanc, Larousse, Larousse Paris 2006.