Psie przedszkola (nie)wiejące grozą!

Modne w ostatnim czasie kursy psiego przedszkola zdobywają coraz większą popularność. Z dobrze przeprowadzonego szkolenie wiele wynoszą psy i ich właściciele. Jednak nieumiejętnie prowadzone psie przedszkole może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Zdrowie szczeniąt

Pierwszym zagrożeniem dla szczeniaka, jakie niesie ze sobą kurs psiego przedszkola, są choroby. Na kursy do psiego przedszkola powinny być przyjmowane tylko psy zdrowe i zaszczepione. Dobry ośrodek będzie chciał zobaczyć książeczkę zdrowia psa, w której instruktor sprawdzi aktualność szczepień i odrobaczeń. Kolejną ważną dla zdrowia maluchów kwestią jest bezpieczne i czyste pomieszczenie, w którym odbywają się zajęcia. Pomieszczenie to powinno mieć łatwą do czyszczenia podłogę, a zajęcia dorosłych psów nie powinny się tam odbywać. W ten sposób chroni się młode psy przed chorobami i wirusami.

Bezpieczeństwo maluchów

Sale i miejsca, w których odbywają się zajęcia z kursu psiego przedszkola, powinny być zabezpieczone, tak aby psy nie miały możliwości ucieczki, ani przypadkowego zranienia się w łapkę lub zjedzenia czegoś, co może im zaszkodzić.

Dobry instruktor z psiego przedszkola bezustannie nadzoruje swawolne zabawy psiaków podczas przerw. W razie napastliwej zabawy któregoś ze szczeniąt powinien zareagować i przerwać ją, kiedy ta robi się zbyt agresywna. Małe szczenię, które dozna krzywdy od silniejszego i większego pobratymca, może wykazywać w późniejszym wieku agresję lub lęk w stosunku do większych od sobie psów. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której którekolwiek ze szczeniąt dozna jakieś nieprzyjemności.

Metody szkolenia

Wobec szczeniąt należy stosować tylko i wyłącznie pozytywne metody szkolenia. Ćwiczenia powinny być przeprowadzane za zasadzie zabawy i być dla szczeniąt atrakcyjne i krótkie. Niewłaściwe zachowania powinno się ignorować, a w ich miejsce uczyć korzystnych zachowań alternatywnych. Metody tradycyjne, awersyjne mogą spowodować trwałe zniszczenie zaufania i poczucia bezpieczeństwa młodego psa, który zamiast słuchać właściciela, będzie robił wszystko, żeby go unikać.

Podeście instruktorów

Instruktorzy kursu oraz ich pomocnicy powinni chętnie pomagać właścicielom szczeniąt oraz w sposób zrozumiały dla uczestników przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie. Dobrzy instruktorzy są cierpliwi, mają szeroką wiedzę na temat szkolenia psów oraz bogate doświadczenie w pracy z różnymi typami i rasami psów, a do każdego szczeniaka pochodzą indywidualnie, respektując jego specyficzne potrzeby, zdolność uczenia się i przystosowywania do nowych sytuacji. 

Ośrodek szkolenia

Dobry ośrodek szkolenia to taki, który nie tylko zapewnia bezpieczeństwo swoim wychowankom, ale posiada i stale ulepsza swój program kursu prowadzonego w ramach psiego przedszkola. Stara się by zajęcia były interesujące, różnorodne i przyjemne dla szczeniąt, a także dba by z przeprowadzonych ćwiczeń i psy, i ich właściciele wynosili jak najwięcej.

 

ŹRÓDŁA: Aleksanda Cherek, Pies, pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Warszawa, 2011; Małgorzata Kozłowska, Gdy pies idzie do przedszkola, http://www.psy.pl.